Print this page
Tuesday, 18 June 2019 11:41

Lefkoşa, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını istiyor

Rate this item
(0 votes)

Perşembe günü gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi zirvesinde sert diplomatik süreçler yaşanacak.
Zirvede Avrupa Birliği Üye Devletlerinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki Türk ihlalleri üzerindeki konumu ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik tehditler değerlendirilecek.
Luksemburg’da gerçekleştirilen Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi’ne katılan Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in gerçekleştirdiği temasların odak noktası, Avrupalı ortakların tutumu, ve bu tutumun nasıl ifade edileceği oldu.
Kurumumuzun elde ettiği bilgilere göre, Dışişleri Bakanı mevkidaşlarını konu hakkında bilgilendirdi ve Brüksel’in artık sözlü uyarılardan eylemlere doğru hareket etme isteğini dile getirdi.
Kaynaklara göre, Avrupa Birliği’nin Dışişlerinden sorumlu ismi Federica Mogherini, Fransa, İtalya ve Yunanistan'dan sadece "sözel" değil, "somut bir yanıt" ihtiyacını desteklediklerini söylediler. Hiçbir üye ülke ise, bu konuda olumsuz görüş vermedi.
Mogherini, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin yasadışı eylemlerine uygun şekilde ve Kıbrıs’la dayanışma içinde cevap verme taahhüdünü yineledi.
Bugün, Genel İşler Konseyi çerçevesinde, Dışişleri Bakanlarınin, Türk davranışına dair belirli bir paragrafın eklenmesi beklenen Genişleme Sonuçlarına ilişkin bölümdeki konuyu daha fazla tartışması bekleniyor.

Hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou, kurumumuza yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin kendi talepleri için Avrupa enerji koridorunu hedef aldığını ve şimdi Avrupa ile karşı karşıya geleceğini ifade etti.
Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi ve Kıbrıs Egemenlik haklarının, Avrupa’nın bir parçası olduğunu belirtten Prodromou, Ankara'nın Avrupa deniz alanını ihlal ettiğini söyledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu