Print this page
Monday, 20 May 2019 13:34

Barnier Meclis Dış İlişkiler ve Avrupa İşleri Komitesi toplantısına katıldı

Rate this item
(0 votes)

Avrupa Birliği’nin Brexit konusundaki baş müzakerecisi Michel Barnier, katıldığı Meclis Dış İlişkiler ve Avrupa İşleri Komitesi toplantısında, Britanya’nın Avrupa Birliğinden anlaşmasız ayrılması halinde, bundan etkilenen Üye Devletlerle dayanışma içinde olacağı güvencesini verdi.
Komite Başkanı Yorgos Lillikas toplantıda, düzensiz bir Brexit durumunda, özellikle Kıbrıs ve İrlanda gibi en çok etkilenen ülkeler üzerindeki olumsuz etkilerine odaklanan kapsamlı bir brifing verildiğini söyledi.
Lillikas, Britanya ile Kıbrıs’ın, üssler, orada yaşayan insanlar, ve insanların hakları konusunda ayrı bir müzakere süreci başlatılacağını belirtti.
Komite Başkanı, Avrupa Birliğinin düzensiz bir brexit olasılığı için hazır olmasının mutlu edici olduğunu söyledi, ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de hazır olmasını umduğunu dile getirdi.
Lillikas, Dışişleri Bakanı’nın, hükümetin bu konudaki hazırlılıkları hakkında komiteyi bilgilendirmeyi reddettiğini ifade etti.
DİSİ milletvekili Nikos Tornaritis ise, komite üyelerinin birçoğunun toplantıya katılmamasının üzücü olduğunu söyledi. Toplantıya sadece komite başkanı’nın, DİSİ’li üyelerin ve AKEL temsilcisinin katıldığını belirtti.
Tornaritis, Avrupa Birliği’nin Brexit konusu ile ilgili durums vakıf olduğuna dair güvenceler verildiğini ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu