Print this page
Sunday, 21 October 2018 14:10

Özersay: Ortak bir vizyon gerekli

Rate this item
(0 votes)

İşgal rejiminin sözde Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs sorununun çözüm yollarını bulmak için Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler’in alışıla gelmiş fikirlerin dışında düşünmesi ve gayri resmi şekilde görüşmesi gerektiğini söyledi.
Özersay, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve kendisinin Averof Neofytou ile gerçekleştirdiği görüşmeleri bu sürece dahil etti.
Fileleftheros gazetesine verdiği röpörtajda Özersay iki farklı tartışma alanı bulunduğunu söyledi. Birinin başlamış olan gayri resmi tartışmalar olduğunu, diğerinin daha başlamamış olan ve Birleşmiş Milletler huzurunda gerçekleşecek olan müzakere süreci olduğunu ifade etti.
Sözde Dışişleri Bakanı, bu tartışmaların amacının iki tarafın Kıbrıs'ın geleceği için ortak bir vizyonu olup olmadığını belirlemek olduğunu ve Antonio Guteres’in de bunu istediğini belirtti.
Özersay lk olarak müzakerenin nasıl gerçekleşeceği ve görüşmelerin şartları konusunda anlaşmaya varılması gerektiğini söyledi.
Maalesef, en temel unsur olan iki bölgeli iki toplumlu federasyon hakkında bile bir anlayış eksikliği olduğunu ifade etti.
Özersay, Antonio Gutteres’in raporunda, iki bölgeli iki toplumlu federasyonu ne dayattığını ne de bu fikri hariç tuttuğunu söyledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu