Print this page
Tuesday, 16 October 2018 15:06

Tselepis: Genel Sekreterin bize verdiği bu fırsatı kullanmalıyız

Rate this item
(0 votes)

AKEL polit bürö üyesi Toumazos Tselepis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs sorunu hakkındaki raporundan sonra, elimize bir fırsat daha geçtiğini ve bunu kullanmamız gerektiğini söyledi.
Kurumumuza konuşan Tselepis, Guterres'in Kıbrıs sorununda herhangi bir eylemde bulunup bulunmayacağına henüz karar vermediği için sorumlulukların olmadığını ifade etti.
Ayrıca Genel Sekreterin Kıbrıs sorununun çözümü için gösterilecek yeni çabanın sonsuz olmaması hakkında söylediklerinin de çok önemli olduğuna dikkat çekti.
Tselepis, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in gevşek federasyon fikirlerinin daha önceden kararlaştırılmış konuların bir parçası olması nedeniyle Gutteres çerçevesine dahil olmadığını belirtti.
Kararlaştırılmış konuların sonradan açıldığında tehlike arz ettiğini ifade etti.
Gelecek Ocak ayında Birleşmiş Milletler güçlerinin adada kalma süresinin yenilemesi görüşüldüğünde bu konuların tartışılacağını söyledi.
O zamana kadar çözüm penceresinin açık kalması gerektiğini vurgulayan Tselepis, aksi takdirde, Kıbrıs Rum tarafı için işlerin daha da zorlaşacağını ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu