Print this page
Friday, 22 December 2017 16:28

RİK Anketi: Anastasiadis seçim favorisi olmaya devam ediyor.

Rate this item
(0 votes)

RIK hesabına yapılan ikinci anketten alınan sonuçlar temelinde, Nikos Anastasiadis’in ilk turda olduğu kadar ikinci turda da rakipleri karşısında açık ve net bir şekilde öne çıkacağı görülüyor.

Ankete göre, seçimlerin ilk turunda Nikos Anastasiadis oyların %30’unu, Nikolas Papadopulos ve Stavros Malas %15’ini, Hristos Hristu %4’ünü ve Yorgos Lilikas ise %2’sini toplayacak. Yapılan araştırma temelinde henüz karar verememiş kişiler %15,5’lik kesimi oluşturuyor. %7’lik kesim cevap vermek istemezken, sandığa gitmeyecekler %11’e ulaşıyor. Nikos Anastasiadis, seçimlerin ikinci turuna Nikos Papadopulos ile kalması durumda, %38 oyla kazanıyor, Papadopulos ise %28 oy topluyor. Nikos Anastasiadis, Stavros Malas ile ikinci tura kalırsa, %25’e %43 oyla yine kazanıyor. Seçimlerin ikinci turuna Nikolas Papadopulos ve Stavros Malas’ın kalmasına yönelik senaryoda, Papadopulos %35 ve Stravros Malas ise %28 oy topluyor. Kime oy vereceklerinden bağımsız olarak kimin kazanacağına inandıklarına dair sorulan soruya %68 Nikos Anastasiadis cevabını verirken ardından, %10 ile Nikolas Papadopulos, %5 ile Stravros Malas ve %1 ile Yorgos Lilikas geliyor.

Yapılan anket temelinde Nikos Anastasiadis %53 ile en yüksek popülerliğe sahip aday. Hemen arkasından %45 ile Stavros Malas, %42 ile Nikolas Papadopulos, %25 ile Yorgos Lilikas, %20 ile Hristos Hristu, %10 ile adaylığını geri çeken Fivos Mavrovunyotis ve %5 ile Mihalis Minas geliyor. Kime oy verecekleriyle ilgili vatandaşların kararını belirleyecek en önemli faktörler sorusuna ise anket katılımcıları, esas konu olarak %39 ile iç yönetim sorunları cevabını verdi. İkinci sırada ise %23 ile Kıbrıs sorunu bulunuyor. Katılımcıların %30’u ise iki konunun da eşit şekilde önemli olduğu cevabını verdi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik ilgi oranı %56, seçimlere katılım niyeti ise %83. Rik hesabına gerçekleştirilen anket Saymar adlı şirketin Public Issue ile işbirliği içinde, 1010 kişi üzerinde 11-15 Aralık tarihleri arasında uygulandı.  

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu