Print this page
Friday, 16 June 2017 07:18

Eida ortak metni kaleme almak için temaslarına devam ediyor

Rate this item
(0 votes)

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eida ortak metni kaleme almak için temaslarına devam ediyor.

Eida bugün saat 10:15’te Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis tarafından kabul edilecek. Eida dün öğleden sonra da Mustafa Akıncı ile görüşmüştü. Eida dün Akıncı ile üç saatten fazla süren görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada amacın Cenevre’de Kıbrıs sorunuyla ilgili tüm başlıkların tartışılması ve askıda kalan konuların kapatılması olduğunu söyledi. “Cenevre’de birkaç hafta kalma yönünde hazırlıklıyız” dedi. Bu arada hazırlayacağı belgenin Birleşmiş Milletler belgesi olmayacağını, iki toplum ve garantör güçlerin ortaya koydukları görüşler temelinde hazırlanmış bir belge olacağını söyledi. Söz konusu belgenin Konferansın başlayacağı 28 Haziran’a kadar hazır olacağını belirtti.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs özel danışmanı Espen Barth Eida Lefkoşa’daki temaslarını tamamladıktan sonra müzakerelerde bulunmak için Atina’ya gidecek. Eida Salı günü Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile görüşecek. Eida’nın temaslarda bulunmak için Ankara’ya gitmesi de olasılık dışı değil. Türk tarafının niyetinin Cenevr Konferansı öncesi Başbakan Binali Yıldırım’ın Atina’da Yunanlı mevkidaşı Aleksis Tsipras ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopi Pavlopulos ile görüşmeleri sırasında ortaya çıkması bekleniyor. Türk gazetesi Milliyet bazı kaynaklara dayanarak müzakere masasından olumlu bir sonuç çıkması için Türk tarafının masadan ayrılan taraf olmayacağını yazdı.

Kaynak: KRYK

Last modified on Friday, 16 June 2017 07:19