Print this page
Wednesday, 08 July 2020 13:40

Petridis borçlanmaya bağımlı bir devlet yönünde gelen eleştirileri reddetti.

Rate this item
(0 votes)

Maliye Bakanı Konstantinos Petridis, Kıbrıs tahvillerine yapılan yüksek yatırım ilgisinin yanı sıra Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından sabitlediği uygun borç verme oranının, Kıbrıs ekonomisine güvenoyu olduğunu ifade etti.
Aynı zamanda, uluslararası piyasalar tarafından dün elde edilen paranın büyük bir kısmının, mevcut borçların yıl sonundan önce daha ucuz borçlanma ile değiştirilmesi için kullanılacağını açıklayan Petridis, borçlanmaya bağımlı bir devlet yönünde gelen eleştirileri reddetti.
Kurumumuza konuşan Petridis, mevcut borcu geri ödemek için kullanılacak miktarın korona virüsü pandemisinin seyrine bağlı olacağını söyledi. Maliye Bakanı, Avrupa ekonomisinin geleceği hakkında "belirsizlik" olduğunu belirterek, Komisyon'un dün Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin ilk tahmin edilenden çok daha sert bir şekilde vurulduğunu belirten bir mesaj gönderdiğini kaydetti.
Hükümetin neden kamu maaşlarını düşürmediği sorusuna ise Petridis, devletin tüketime zarar veren harcamaları kesmesi durumunda, işletmeler ve perakende üzerindeki etkilerin bugüne kıyasla çok daha büyük olacağını söyledi.
Maliye Bakanı, talep ve tüketimin Kıbrıs ekonomisinin girdiği toparlanma sürecinde önemli araçlar olduğunu vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu