Print this page
Saturday, 16 May 2020 15:51

Maliye Bakanı, meclisteki partilere, ortak zemin bulmaları için çağrı yaptı

Rate this item
(0 votes)

Meclis mali komitesi, siyasi partilerin hükümet garantileriyle ilgili yasa tasarıları üzerinde önerdiği değişiklikler hakkında görüşmek için

bu akşam telekonferans yoluyla yeniden toplantı yapıyor. Meclis mali komitesi başkanı Angelos Votsis, meclis tarafından değişikliklerle ilgili metinlerin oluşturulmasının mümkün kılınması için, yasa tasarısının, Salı akşamı toplanacak olan meclise sunulmasının muhtemel olduğunu açıkladı. Maliye Bakanı’nın siyasi partilerin önerilerinin ardından Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulan ilgili emirname ve yeniden düzenlenmiş yasa tasarısı metni, meclis mali komitesine sunuldu. Aynı zamanda önümüzdeki Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Anastasiadis liderliğinde siyasi parti liderleri arasında toplantı düzenlenecek ve bu toplantının gündeminde ekonominin durumu ve özellikle girişimlere nakit akışı sağlayacak hükümet garantileri konusu ele alınacak.

Maliye Bakanı Kostantinos Petridis, mecliste bulunan partilere, çoğunluğun sağlanabilmesi ve önerilerin kabul edilmesi için meclise sunulan önerilerde ortak bir zemin bulmalarına yönelik çağrı yaptı. Maliye Bakanı, kurumumuza yaptığı açıklamada, AKEL’in devlet garantileriyle ilgili sunduğu bazı değişiklik önerilerinin yürürlüğe geçirilmek için uygun olmadığını belirerek, siyasi partilerle istişare yapılmadığı iddialarını reddetti. AKEL’in önerilerine argümanlarla desteklenen yazılı cevap verildiğini söyledi. Aynı zamanda Kıbrıs’ın likidite planı sunan ilk ülkeler arasında yer aldığını ancak şu anda bu planı yürürlüğe koymaya çalışan son ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Maliye Bakanı, hükümetin şimdiye kadar ekonominin desteklenmesi için 1,2 milyon euro’nun üzerinde maaliyeti olan 57 önlemi yürürlüğe koyduğunu ifade etti. Ekonominin sınırda bulunduğunu ancak Kıbrıs’ın bunu da başaracağına yönelik iyimserliğin hüküm sürdüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu