Print this page
Wednesday, 26 February 2020 14:22

basın özetleri 26.02.20

Rate this item
(0 votes)


Kıbrıs Rum gazetelerinin Haravgi hariç hepsi bugün ana haberlerini korona virüsü konusunda alınacak kararlara ve bu konu etrafındaki gelişmelere ayırmış.
Politis gazetesi “Kıbrıs’ta da korona virüsüne karşı maske provası – Bakanlıklar virüse karşı önlem programı hazırlıyor – İtalya, Kore, Japonya ve İran’dan gelen yolculara ve barikatlarda kontrol – Ölümünden önce grip belirtileri gösteren bir İngiliz morgda tutuluyor” başlıkları altında veriyor ana haberini.
Haberde İtalya’da 10 kişinin korona virüsünden ölmes ve 320 enfekte vakasından sonra Avrupa virüse karşı önlemler alıyor. Virüsün gösterdiği gelişim üzerine Avrupa ülkelerini endişe sardı. İlgili makamlar teyakkuza geçti. BMGS tüm ülkelere virüsün kamu sağlığı ve ekonomiye geri dönülemez sonuçlarından kaçınılması için gerekli çabaların gösterilmesi çağrısı yaptı. Kıbrıs’ta dünden itibaren havaalanı, liman ve barikatlarda kontroller artırıldı. Buna paralel olarak salgına karşı önlem programları hazırlanıyor. Sağlık, Dışişleri, İçişleri ve Adalet bakanları ülkemizde de korona virüsü vakalarının görülmesi durumunda uygulanacak eylem planını hazırlıyor” diye yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Başsavcı Kostas Kliridis’in yazılı talimatları üzerine Polis UEFA tarafından gönderilen futbol maçlarında şike yapıldığına dair kırmızı dosyalar polisin yetkisine girmeyen konular olarak arşive kaldırıldı. Çeşitli ülkelerden konu hakkında bilgi istenmiş ve cevap alınamamıştı ama Kıbrıs’ta da konu hakkında ifade almaya gerek görülmedi. Siyasi partiler Kıbrıs futbolunda durumun açıklığa kavuşturulması yönünde polise yardıma hazır olduklarını Adalet bakanına bildirdi.
- Başsavcı Kostas Kliridis bir ailenin 11 yaşındaki oğlunun Astrosol fabrikasının çalışmalarına bağlı olarak lösemi olmasından dolayı kazandığı tazminatın ödenmesini bloke etmeye çalıştı. Kostas Kliridis ilgili Mahkeme kararını temyize gönderdi ve tazminatın verilmemesini istedi.

Alithia gazetesi korona virüsüyle ilgili manşetten verdiği haberini “Karantina alanlarına karşı başta Kanavya ve Kiperunda köyleri isyanla tehdit ediyorlar – Korona virüsüne karşı önlemlerde haklı görülemez tepkiler – Bakanlar Kurulu yarın ilk karantina mekanlarının nerede oluşturulacağına karar verecek. İlgili bilgiler şimdilik gizli tutuluyor. Gazetemize ulaşan bilgilere göre ilk karantina yerleri SEK’in kamp alanı ve Kiperunda Hastanesi eski Müdür konutu” başlıkları altında özetliyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Şüpheli terörist ihmal sonucunda serbest – Yüksek mahkemeye tutuklu olarak kalmasını haklı gösteren kanıtlar sunulmadı –Yüksek mahkeme, devlet tarafından tutuklu kalmasını haklı gösterecek delillerin gösterilememesi nedeniyle, 10.01.2019 tarihinden bu yana tutuklu bulunan Fransız pasaportlu Fas kökenli şahsın derhal serbest bırakılmasına karar verdi.
- Kıbrıs Elektrik Kurumu yönetim kurulu dün yaptığı toplantıda Kurumun Doğal gaz Altyapı Şirketine dâhil olmaması kararı aldı. Elektrik Kurumunun kararı komplikasyonlar yaratıyor.
- Gönüllü erken emeklilik durumunda emeklilik ikramiyesinde kendilerine yüzde on ikilik kesinti uygulaması yapıldığı halde devlet çalışanlarına bu uygulamanın kaldırılması özel sektör emekli ve çalışanlarının tepkisine neden oldu.

Filelefteros gazetesinin ana haberi şu başlıklar altında veriliyor:
Korona virüsü tarafından kuşatılıyoruz – Önce panik geldi – Bugün dört bakan kararlar almak üzere toplanıyor – Cumhuriyetin yasal girişlerinde ek önlemler uygulaması üzerine çalışıyorlar
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Sergey Lavrof’tan destek sözü – Hristodulidis ile her şeyi konuştular
Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof dün yaptıkları görüşmede Türkiye’nin Mağusa kapalı bölgesinin açılmasına yönelik girişimleri, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki yasadışı faaliyetleri, Kıbrıs sorunu ve UNFICYP’in adada kalması konuları ele alındı.
- Mehmet Ali Talat’tan Mustafa Akıncı’ya karşı şiddetli tepki
Talat Akıncı’yı Türkiye’nin Kıbrıs sorununa müdahale etmesine izin vermekle suçladı ve yeniden seçildiği takdirde durumun daha da kötüleşeceğini söyledi.
- Eczanelerde medikal maske yokluğu
Avrupa eczanelerinden sonra Kıbrıs eczanelerinde de medikal maskeler tükendi. Olay Kıbrıs’ta yaşayan Çinliler ve yurt dışında okuyan Kıbrıslı öğrencilerin ailelerinin çocuklarına göndermek amacıyla yoğun bir şekilde maske alımından kaynaklanıyor.
Bu arada korku salgından önce yayılıyor. Virüs Çin dışına hızla yayılıyor. İtalya’da pandemi korkusu. Dünya Sağlık Örgütü virüsün tüm dünyaya yayılmasından endişeleniyor.

Ve Haravgi gazetesine geçelim sd.
Haravgi gazetesinin ana haber başlıkları şöyle:
Çalışan hakları konusunda AKEL baskı yapıyor – Erken emeklşilikte yüzde on iki faul uygulaması tüm çalışanlar için kaldırılsın – Asgari ücret yasal olarak belirlensin – Çalışanların yüzde ellisi sözleşmesiz çalışıyor
Gazete haberinde özetle şöyle yazıyor:
Son yıllarda meclisten temel çalışan haklarına ilişkin yasaların geçirilmesiyle iş ilişkilerinin serbest bırakılması sonucunda oluşan ortamda çalışanların korunması AKEL için öncelik oluşturuyor. Meclisin Çalışma Komisyonunda dün yapılan toplantıda asgari ücret ve çalışma koşullarının belirlenmesi konuları ele alındı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Barışın ve Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin yeniden birleşmesi mücadelesinin en ateşli savunucularından olan Kıbrıslı Türk Mustafa Denizer bugün AKEL Larnaka Kaza Başkanlığı tarafından ödüllendirilecek
- Siyasi partiler Kıbrıs futbolundaki yaranın temizlenmesi için yardıma hazır yeter ki yetkili makamlar bu konuda kararlı olsun. Futboldaki yozlaşmayla ilgili olarak dün yapılan geniş çaplı toplantıda tüm önerilerin kodifikasyonuna, polis araştırmalarının yoğunlaştırılmasına, Üniter Spor Yasasının hazırlanması için ilgili bir komitenin oluşturulmasına ve partilerin Deontoloji Kuruluna yardımcı olmasına karar verildi.
- Korona virüsüyle mücadele protokolleri yeniden gözden geçiriliyor – Yüksek risk taşıyan ülkelerden gelen yolcuların havaalanlarında yoğun kontrolden geçmesi kararlaştırıldı, barikatlardaki önlemlerin artırılması üzerine çalışılıyor - İtalya’da okuyan Kıbrıslı öğrenciler Büyükelçilikle temas halinde – BMGS çağrı yaptı: Dünya pandeminin önüne geçmeli