Print this page
Monday, 24 February 2020 14:38

basın özetleri 24.02.20

Rate this item
(0 votes)

Haravgi gazetesi ana haberini “Sporda ırkçılık ve ayrımcılık – Sosyal medyada gürültü koptu – Eğitim, Kültür, Spor ve Gençlik Bakanlığı kararların ekonomik kriterlere bağlı olduğu açıklaması yaptı” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor: “İki yeni ratsizm olayı sosyal medyada tepki yarattı. Birincisi Taşra Futbol liginde Cumartesi günü yapılan AEK Koraku – APEA Agrotur maçında meydana geldi. APEA futbolcusu Kris Mayumba AEK Koraku takımının bir futbolcusunun ırkçı sözel saldırısına uğradı. AEK Koraku futbolcusu Mayumba’ya karşı aşağılayıcı bir dille saldırdı ve ona köle şeklinde hitap etti. Saldırıya uğrayan futbolcunun takım arkadaşlarının birkaç dakikalık sahadan ayrılma eylemi ile olayı protesto etmesi üzerine hakem maçı APEA’yı galip ilan ederek erken bitirdi. 19 yaşındaki Mayumba polise olayı şikayet etti. Polis basın sözcüsü yardımcısı Stelyos Stilyanu “alınan ifadeler ışığında veriler ırkçı bir saldırı söz konusu olduğunu göstermiyor. Ancak Mayumba’nın aleyhine aleni hakaret söz konusu” açıklaması yaptı. APEA takımının antrenörü Periklis Mustakas ise “oyuncu ağlıyordu. Biz takım olarak ırkçılıkla mücadele ediyoruz. Rakip takımın futbolcusu oyuncumuza “slave” diye bağırdı” dedi.
İkinci ratsizm olayı ise Limasol’un Petros ve Pavlos Lisesinin voleybol kız takımına karşı yapılan bir ayrımcılık olayıydı. Takım oyuncuları Eğitim Bakanlığını Brezilya’da gerçekleştirilecek olan Dünya Voleybol Şampiyonasına erkekler takımını gönderdiği halde takımlarının şampiyonada yer almasını engellemekle suçladı. Eğitim, Kültür, Spor ve Gençlik Bakanlığı kararların ekonomik kriterlerle alındığı açıklaması yaptı.
- Gazete “Mağusa’yı kurtarmak için BMGS’ne, 5 daimi GK üyesine ve AB’ne başvuru – Türkiye Mağusa konusunu Kıbrıs sorununun nihai çözümünün kapsamı dışında çözmek istiyor” başlığı altındaki haberinde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Mağusa’nın tek taraflı yerleşime açılması riski karşısında uluslararası en yüksek düzeyde çaba harcadığını yazıyor. Gazeteye göre buna paralel olarak AKEL de bu doğrultuda harekete geçti. AKEL BMGS’ne ve Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesine mektup gönderdi. AKEL ayrıca Avrupa Solu Grubu vasıtasıyla Avrupa Parlamentosundan bu konuda karar çıkarttırmak için çaba harcıyor. Bu arada Maraş hakkındaki karar ve hareketlere tepki gösteren Kıbrıs Türk partileriyle de temasa geçti. Kıbrıs Dışişleri Nikos Hristodulidis bugün Cenevre’de BMGS Antonio Guteres ve Rus muadili Sergey Lavrof ile Mağusa ve müzakerelerin yeniden başlatılması konularını görüşecek.
- AKEL Politbüro üyesi Neoklis Silikiotis yaptığı yazılı bir açıklamayla AB 2021-2027 Mali Çerçevesinde anlaşma sağlanamaması olayının çıkmaz ve antitezlere yol açtığını belirtti. Neoklis Silikiotis AB’nin egemen elitlerinin dayattığı neoliberal kemer sıkma politikalarının toplumsal süreklilik ve Ortak tarım politikasını fonsuz bıraktığını ifade etti. Silikiotis “dayatılan politikalar fonların dış sınırların denetimine ve savaş sanayiine yönelmesine neden oluyor” dedi.

Politis gazetesinin ana haberi “Köyler Cumhurbaşkanına, belediyeler İçişleri bakanına gidiyor – Yerel yönetim reformu istişareleri son aşamada” başlığı altında veriliyor. Haberde şöyle yazıyor:
Hükümet yerel yönetime yönelik iki reforma ilişkin yasa tasarılarında durumun netleşmesi için acele ediyor. Zira konunun Mecliste tartışılmasının seçim kampanyası döneminde yapılmasından kaçınmak istiyor. Bugün Cumhurbaşkanlığında Köyler Birliği liderliğinin ve İçişleri Bakanının da katılacağı Cumhurbaşkanı başkanlığındaki toplantıda konu ele alınacak. Köyler Birliği, Hükümeti 50 belediye birleşiminde ısrar etmemesi ve nihai kararın tarımsal belediyeler oluşturulmasına yönelik bir araştırmadan sonra verilmesi doğrultusunda ikna etmeye çalışacak. Buna paralel olarak İçişleri Bakanı Nikos Nuris ve Köyler Birliği arasında yapılacak, ilgili yasa tasarısının Meclise sunulmasından önceki son görüşmenin tarihi 3 Mart olarak belirlendi.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Başsavcılık süresiz sözleşmeli devlet çalışanlarının daimileştirilmesine yönelik olarak partilerin hazırladığı yasa önerilerinin sorunlu olduğuna karar verdi. Başsavcılık DİSİ ile DİKO’nun önerisinin Anayasaya ve AB hukukuna aykırı olduğuna, Alilengii’nin önerisininse hukuki sorunlar içerdiğine karar verdi. İki öneri Başsavcılığın görüşünün ışığında bugün Ekonomi Bakanlığında yeniden ele alınacak.
- Deontoloji ve Sporu Koruma Kurulu, Omonia ve AEL başkanlarının yanısıra futbolda yozlaşmaya dair şikâyetlerde bulunan Baf Belediye Başkanı Fedon Fedonos’u da ifade vermeye çağırmaya hazırlanıyor. Kurul kırmızı dosyaları da incelemeyi talep edecek. Pasolig kartında periferik değişiklikler konusuna dair tartışmalar Meclisin Hukuk Komisyonunda önümüzdeki Çarşamba günü yeniden başlayacak.
- Bakanlar Kurulu Çevre Dairesi’nin Çevre Genel Müdürlüğüne dönüştürülmesi kararı aldı. Şimdi başka bakanlıkların ve dairelerin yetkisinde olan çevre konularına dair tüm yetkiler Çevre Genel Müdürlüğüne devredilecek. İlgili çalışmalar Tarım Bakanının yanısıra İçişleri ve Çalışma bakanlarının da yer aldığı bir komite tarafından yönetilecek.

Filelefteros gazetesinin ana haberi koronavirüs konusuna ayrılmış.
“Korona virüsü mahallemize kadar geldi – İtalya’da korona virüsü vakalarında müthiş artış, iki ölü – İtalya’nın birçok kent ve köyü karantinaya alındı, Venedik Karnavalı iptal edildi – Kıbrıs’ta yetkililer harekete geçti” başlıkları altında verdiği haberinde gazete “İtalya’da Sağlık Hizmetleri Yetkilileri, korona virüsü enfekte vakalarının hızla artış göstermesi sonucunda son 24 saattir alarmda. Korona virüsü nedeniyle başka Avrupa ülkelerinde de tehlike çanları çalıyor. Yunanistan Sağlık Bakanlığı dün akşam olağanüstü toplandı. Kıbrıs’ta ise yetkili daireler teyakkuzda” diye yazıyor özetle.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Zorunlu satışlar baskı unsuru oldu – Kredisini ödememe stratejisini izleyenler şimdi para buldu
Zorunlu konut satışları tarihi yaklaşırken kredi sahipleri ellerinde parayla Estia Konut Planı’nın kapısını çalarak bankalardan kredilerinin yeniden düzenlenmesini istiyor. Zorunlu satışlar baskı unsuru görevini gördü. Bununla birlikte Estia konut planına başvurmak istemeyenler de mevcut.
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu Mağusa’ya dair tek kabul edilebilir çözümün kentin yasal sakinlerinin Birleşmiş Milletler yönetimi altında yerlerine dönmesi olduğunu söyledi. Simos İoannu “Kıbrıs sorununun üzerine mezar taşı kapatılması riski olduğunu” belirtti.
- EDEK’in kurucusu ve fahri başkanı Vasos Lisaridis solunum güçlüğü nedeniyle Cumartesi gecesi önlem alma amacıyla kliniğe kaldırıldı.
- Yangın sonucunda yanan Akama Ulusal parkı sınırları içindeki ormanlık arazinin yeniden ağaçlandırılması kararı alındı. Geçtiğimiz Kasım ayında meydana gelen yangında yanan 110 hektarlık arazi yeniden ormanlaştırılacak.
- Hava durumunda bahar esintileri
Meteoroloji Dairesinin açıkladığı bilgilere göre önümüzdeki üç gün boyunca aşamalı olarak yükselecek olan hava sıcaklığı normal mevsim verilerinin üzerinde olacak.

Alithia gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
- Kıbrıs Türk toplumunda seçimler Erdoğan’la Akıncı arasında – Kıbrıs Rum tarafında Kıbrıs Türk liderlik seçimlerine yönelik büyük ilgi –Türkiye’nin Kıbrıs Türk lideri aleyhindeki tutumuna Mustafa Akıncı’nın cevabı merakla bekleniyor – Mustafa Akıncı seçimi kazandığı takdirde Kıbrıslı Türkler Türkiye’yi ayak bağı olarak istemediği mesajını vermiş olacak
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Dünya çapında korona virüsü alarmı – 150 enfekte ve 3 ölü vakasıyla İtalya’da panik – Etkinlikler iptal – Okullar kapatıldı – Korona virüsü Çin ekonomisini tehdit ediyor – Dünya milli hasılasını kirletiyor
- Kara Mehmet adıyla tanınan Mehmet Hüseyin’in oğlu babasının gömülü gömülü olduğu yeri arıyor – 40 yaşındayken Kıbrıslı Rumlar tarafından Mağusa Kuklia ve Kalopsida arasında öldürülen Mehmet Hüseyin geride yaslı bir eş ve üç öksüz evlat bırakmıştı
- 22 yaşındaki bir genç 24 yaşındaki Pakistanlı Ahmet Bin Talip’i öldürmekten tutuklandı. Olayla ilgili olarak 27 yaşındaki Suriyeli Muhammet Alşalal ikinci şüpheli olarak aranıyor.
- Limasol’da yaşayan Ahmet Zaydan’ın 14 Şubat’ta ortadan kaybolduğuna dair şikayet üzerine polisin yaptığı araştırmalar sonucunda 40 yaşındaki Ürdünlü bir şahıs tutuklandı.