Print this page
Friday, 31 January 2020 12:54

basın özetleri 31.01.20

Rate this item
(0 votes)

Alithia gazetesinin ana haberi dünkü Anastasiadis – Kiprianu görüşmesine ayrılmış. AKEL ile Cumhurbaşkanlığı arasında uzlaşma adımı atıldı – Anastasiadis ile Kiprianu dün “çok dostane” bir ortamda görüştü. Andros Kiprianu: hemfikir olduğumuz noktalarda Hükümetin icraatlarını desteklemekte bir sorunumuz yok. Telefon görüşmelerinin izlenmesi yasasını yeniden gözden geçirmeye hazırız - Cumhurbaşkanı AKEL Genel Sekreterinin bazı önemli yasa tasarıları Meclise sunulmadan önce ilgili bakanların partileri bilgilendirmesi ve görüş teatisi yapılması yönündeki önerisini kabul etti” başlıkları altında veriyor.
Gazete dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile AKEL Genel Sekreteri Kiprianu arasındaki görüşme sonucunda Hükümet ile AKEL arasında son dönemde hüküm süren kuşkucu tavrı ve negatif niyeti sona erdirmeye ve verimli, özlü bir işbirliği yapmaya karar verdiklerini yazıyor.
Alitiha’nın diğer bir haberi de şöyle:

Türkiye Dışişleri Bakanlığı eski önerisini yeniden gündeme getirdi: Çözüme kadar enerji konularında moratoryum – Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti Türkiye’nin önerisini reddetti ve onu Münhasır Ekonomik Bölgesinin belirlenmesi amaçlı diyaloğa davet etti.
Türk Dışişleri Bakanlığının bu önerisi BM GS Antonio Guteres’in raporları vasıtasıyla yaptığı Doğu Akdeniz’de tek taraflı hareketlerin sona erdirilmesine ilişkin sürekli telkinleriyle bağlantılı olabilir. Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios Türkiye’nin önerisini değerlendirirken “Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin haklarının korunmasına yönelik öne sürdüğü bahanelerin asılsız olduğunu” söyledi.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Lefkoşa Devlet Hastanesinde grev – Hastanenin önemli bölümleri iptal edildi – Tüm bölümlerde eleman eksikliği – Çalışanlar bölümden bölüme taşınıyor” başlıkları altında verilmiş.
Haberde özetle şöyle yazıyor:
Lefkoşa hastanesinde, saat başı ücretle çalışan 550 personelin de greve gitmesiyle Hastane çalışanlarının aldığı önlemler tırmanıyor. Temizlik çalışanları bölümü dünden itibaren süresiz grev ilan etti. Bugünden itibaren ise mutfak, çamaşırhane, kan alma, sekreterler ve mübaşir bölümleri de greve katılacak.
Müzik
Haravgi gazetesi dünkü Anastasiadis – Kiprianu görüşmesi ile ilgili haberini “Münhasır Ekonomik Bölgesi muhafaza altında değil Sayın Cumhurbaşkanı – AKEL GS Cumhurbaşkanına partinin kaygılarını iletti” başlıkları altında veriyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Andros Kiprianu dün Cumhurbaşkanına AKEL’in Münhasır Ekonomik Bölgesindeki gelişmelerle ilgili kaygılarını ve Kıbrıs Türk bölgesindeki liderlik seçimlerinden sonra partinin ne yapılması gerektiğine dair görüşlerini dile getirdi. Kıbrıs sorunu ve Cumhurbaşkanının evvelsi gün BMGS’nin özel elçisi Ceyn hol Lut’la yaptığı telefon görüşmesi de ele alınan konular arasındaydı.
Andros Kiprianu “vardığımız bu noktada Kıbrıs Türk toplumundaki seçimlerin sonuçlarını beklememiz gerkiyor. Durumun nasıl geliştiğine bakıp değerlendridirdikten sonra kanımca koşulların elverişli olduğu takdirde müzakerelerin yeniden başlaması için insiyatif üstlenmemiz gerekecek. Müzakerelerin başlamasıyla birlikte Türkiye’nin de niyetlerini göstereceğine inanıyorum. Eğer Türkiye tahriklerine son verirse müzakereler devam eder aksi takdirde kimsenin tehdit altında müzakereye oturacağına inanmıyorum” dedi.
Hükümet sözcüsünün dün yaptığı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı diğer parti lidrleriyle de benzeri görüşmeler yapacak.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- AKEL UNFICYP’in görev süresiyle ilgili oylama vesilesiyle yaptığı açıklamada, taksimden kaçınmak için Cumhurbaşkanına üç noktada, seyir değişikliği önerdi – AKEL’i kaygılandıran üç nokta 1. Münhasır ekonomik Bölgesinde eşit mesafe gösterilmesi, 2. Iki taraf arasında doğrudan askeri irtibatın sağlanması, 3.Güven Oluşturucu Önlemler çerçvesinde ekonomik işbirliği ve ticaret önerilmesinin doğrudan ticarete hizmet etmesine ilişkin kaygılar uyandırması.
- Pankiprion lisesi Müdürü Loizos sepos ile Kokkinohorya Okulu Müdürü Adamos Seryiu öğrencilerin sendikal haklarına müdahalele ederek okullarında sömestr sınavlarına yönelik önlemlere ilişkin referandum yapılmasına izin vermedi.
Politis gazetesinin ana haberi “Münhasır Ekonomik Bölgesinde Moratoryum önerisine red cevabı – Lefkoşa Ankara’yı üzerinde anlaşmaya varılmış noktaları kabul etmeye ve çözüm için diyaloğa çağırdı” başlığı altında veriliyor.
Haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı işbirliği içinde olduğu taraflar, bakanlar ve danışmanlarıyla uzun saatler süren istişareleri sonunda dün gece Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümüne kadar sondaja moratoryum önerisine cevabını açıkladı.
Güvenli sularda seyreden ilgili açıklamada özünde Kıbrıs Cumhuriyetinin son yıllarda gerek doğal gaz gerekse de Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalarında belirttiği sabit görüşleri tekrarlandı. Açıklamada Ankara’nın Kıbrıslı Türklerin haklarının korunmasına yönelik argümanları temelsiz olarak addedilerek bu haklara el koyma ya da suistimal etme gibi suçlamalar reddediliyor. Bunun yanısıra Kıbrıs Cumhuriyeti Ankara’yı müzakerelerin başlamasına yönelik yapıcı diyaloğa ve Kıbrıs ile Türkiye arasındaki Münhasır Ekonomik Bölgesinin belirlenmesi amacıyla masaya oturmaya davet ediyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar da şöyle:
- Özel hastane sahipleri - istişareler başlıyor – Sağlık Sigortası Kurumuyla Ortak Anlayış Memorandumu Özel hastane Birliğinin merkez komitesinden geçti – YESİ’nin ikinci aşamasına hastanelerin dahil olmasının yolu açıldı
- Bankaların eksi faiz ve hizmet ücreti uygulaması Kamu sektörü kurumlarını ve Hükümeti de olumsuz etkiledi – Devletin Merkez bankasındaki mevduatlarına da eksi faiz uygulaması

Filelefteros gazetesinin de ana haberi Türkiye’nin sondaja moratoryum önerisine ayrılmış.
Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
Sondaja ambargo tehdidi – Türkiye çözüme kadar enerji programının dondurulmasını istedi – Türkiye: Kıbrıslı Türklerin haklarının garantisi adanın güney bölümündeki tüm kıyı çalışmalarının sona ermesidir.
Haberde şöyle yazıyor:
Türkiye bölgedeki güçlü askeri konumundan faydalanarak Doğu Akdeniz’de bir nevi sondaj ambargosu uygulamaya çalıştı. Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Nikos Hristodulidis’in İtalyan muadili Di Maio ile görüşmesinden sonra ortaya koyduğu bu tavır Kıbrıs Cumhuriyetini tehdit ediyor. Türkiye bir kez daha enerji konularının dondurulmasını istedi. Özünde yapmak istediği Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenlik haklarından feragat etmesidir.
Türk dışişleri bakanlığı, Hristodulidis – Di Maio görüşmesinin üzerinden 24 saat geçer geçmez İtalya’nın Kıbrıs’a detseğinden rahatsızlık duyduğunu ifade etti ve Roma’ya Kıbrıslı Türkleri görmezden gelmeye son vermesini” istedi. “Türk petrol Anonim Ortaklığı’nın araştırmalarının Türkiye’nin değil kıbrıslı türklerin haklarını korumak için yapıldığını” söyledi. Bu haklar garanti altına alınana kadar Türk Petrol Anonim Ortaklığı bu çalışmalarına devam edecektir dendi. Türk Dışişleri Bakanlığına göre Kıbrıslı Türklerin haklarının garantisi adanın güney bölümündeki tüm kıyı çalımalarının sona ermesidir.
Politis gazetesinin diğer haber başlıklarından bazıları:
- Sadece bisiklet yollarında ve meydanlarda skuter sürülebilecek
- Bir Kıbrıs şirketi 92 milyon dolar dolandırıldı – 5 Ukraynalı şüpheli, bir kişi tutuklandı
- Suriyeli Faruk karısını öldürdüğünü itiraf etti.
- Eski politikacı Uranios İoannidis hayata veda etti
- Çin’de 100 Kıbrıslı korona virüsünden dolayı alarmda