Print this page
Wednesday, 29 January 2020 13:00

basın özetleri 29.01.20

Rate this item
(0 votes)

Kıbrıs Rum gazeteleri bugün de şikeli oyunlarla alakalı haberlere öncelik veriyor.
Politis gazetesi “Şikeli oyunlar organize suç teşkil ediyor – Futboldaki yozlaşmaya karşı yeraltı dünyasıyla mücadele metotları – Telefon görüşmelerinin izlenmesi polisin elinde önemli bir silah teşkil ediyor – UEFA ile Polis arasında açık ve doğrudan iletişim” başlıkları altında veriyor.
Kuşku verici bahis faaliyetleri,/ oyun, takım yetkilisi, futbolcu ve hakem satın alma faaliyetleri hakkındaki söylentiler bundan böyle organize suçlar olarak ele alınacak. Kıbrıs’taki UEFA kafilesinin önceliği bu fenomenin yok edilmesi. Bununla birlikte konu hakkında şimdilik herkes ağzını kapalı tutuyor. Omonia Kulübü Başkanının açıklamalarının yarattığı etki altında dün UEFA kafilesi Adalet Bakanı ile görüştü. Görüşmede Kıbrıs Futbol Federasyonu ve Polis yetkilileri de hazır bulundu. UEFA tüm taraflarla işbirliği yapacağı mesajını verdi. Eski Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı Marios Lefkaritis Politis gazetesine yaptığı açıklamalarda zaman zaman futbol takımlarının haksızlığa uğradıklarına ilişkin şikayetlerinin UEFA’nın gözündeki Kıbrıs futbolunun imajına zarar verdiğini söyledi ve onları kimsenin kaâle almadığına vurgu yaptı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Brüksel’den yeşil ışık
Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki sondaj faaliyetleri ile ilgili önlemler listesinde yer alacak kişi ve şirket isimleri konusunda önümüzdeki günlerde gelişmeler bekleniyor. Dün Rusya’ya karşı mevcut yaptırımlar listesine 7 yeni ismin eklenmesinin onay almasından sonra Türkiye listesine ilişkin gelişmeler de hızlandı.
- Amerika’nın New York Times gazetesi dün Kıbrıs’ta göç akını sorununa geniş şekilde yer verdi. İlgili yazıda AB Türkiye’nin kontrolü altındaki bölge vasıtasıyla yeni göç akını koridorunu boş bırakmakla suçlandı. Yazıda bunun sonucunda mikroskobik bir adanın oran olarak en fazla sığınmacıyı konuk etmek zorunda kaldığını yazıyor.
- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Kıbrıslı Rum iki göçmenin Timbu ve Mağusa’daki mal varlıklarına ilişkin başvurusuna Türkiye’ye tanınan cevap verme mühleti sona erdi. Ankara cevap vermedi. Bunun sonucunda davacıların avukatları sürecin Türkiye’nin cevabı olmadan devam etmesini talep etti. Türkiye’nin ilk kez olarak, bu tür davalarda, tanınan süreye uymadığı belirtildi.

Haravgi gazetesinin de ana haberi şikeli oyunlar konusuna ayrılmış.
“Hizipler hakkındaki mazeretler yetti – Başkan suç unsurlarını nerden bilmeliymiş? – Durumun sağlığa kavuşturulacağına dair açıklamalar yetmez, irade gerekiyor” başlıkları altındaki haberde şöyle yazıyor:
AKEL, Hükümeti bahaneler uydurmayı ve mazeretleri bir kenara bırakıp futbolda kliklerle mücadele etmenin yollarını aramaya çağırdı.
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün yaptığı açıklamasında şikayetlerin yeni olmadığını, benzeri şikayetlerin Kıbrıs takımlarında oynamış yabancı futbolcular, hakemler ve başka yetkililer tarafından geçmişte de yapıldığını hatırlattı. Stefanos Stefanu bunun yanısıra Cumhurbaşkanının gerek kısa bir süre önce gerekse de beş yıl önce hakem Marios Panayis tarafından yapılan ilgili şikayetler üzerine Kıbrıs futbolunda hüküm süren yozlaşmayı doğrulamakla birlikte bu konuda hiçbir şey yapmadığını vurguladı. AKEL Basın Sözcüsü “Cumhurbaşkanının kendisi dahi futbolda suç unsurlarının var olduğunu kabul ettiği bir ortamda, bu konuda şikayette bulunanların suçlamalarını kanıtlamak zorunda olduğu iddia edilemez” dedi.
Hükümet partisi DİSİ ise konu hakkında bahane yaratma ve saptırma çabalarına katkı yapan bir açıklama yaptı. Partinin Basın Sözcüsü Dimitris Dimitriu “Son günlerde de gelişen olaylardan sonra Kıbrıs futbolunda hüküm süren durum, elinde şikeli oyunlar, rüşvet verme gibi veriler bulundurduğunu iddia eden kişilerin, bunları, yetkili makamlara vermesini gerektiriyor” dedi.
Bu arada Adalet Bakanı Yorgos Savidis dün UEFA kafilesiyle yaptığı görüşmeden sonraki açıklamalarında Meclis tarafından oylanan telefon görüşmelerinin dinlenmesiyle ilgili yasa değişikliği metnine ilişkin kuşkuları olduğunu ifade etti ve gazetecilerin bu konudaki sorularına cevap verirken “partisinin zamanı geldiğinde gerekli tutumu ortaya koyacağını” söyledi.
Bir gazetecinin “ellerinde bilgi olanlar, bunları polise teslim etmelidir” şeklindeki cümlesinin Cumhurbaşkanını da kapsadığını çünkü onun da futboldaki yozlaşmadan söz ettiğini söylemesi üzerine Adalet Bakanı “Cumhurbaşkanı onların kimler olduğunu neden bilmeliymiş” şeklinde bir soruyla cevap verdi.

Filelefteros gazetesinin ana haberi Hükümetin Lefkoşa’da almayı tasarladığı 5 yeni binayla ilgili.
Haberin başlıkları şöyle: “Devlet bina satın alıyor -Devlet dairelerini barındırmak için Hükümet Lefkoşa’da 5 büyük binanın alımını tasarlıyor - Bina alımları için milyonlarca para verilecek ancak hükümet “kaça olursa olsun” mantığıyla hareket etmeyeceğini duyurdu
Filelefteros gazetesi ön sayfasında şikeli oyunlar konusuna da “UEFA ve Polis arasında açık irtibat – Disiplin cezalarının bu aşamada daha etkili olacağı düşünülüyor – Omonia Başkanı ifade vermedi sadece izlenen süreci öğrenmekle yetindi” başlıkları altında yer veriyor ve haberinde “dün Adalet Bakanlığı, Kıbrıs Futbol Federasyonu ve UEFA kafilesi arasında yapılan futbolda şike olaylarıyla mücadeleye ilişkin görüşmeden pratik bir sonuç çıkmadığını” yazıyor.
Filelefteros’un ön sayfasında verdiği bir diğer haber de “Sondaj programımızda istikrarlı biçimde ilerliyoruz – Enerji Bakanlığı Temsilciler Meclisini Münhasır Ekonomik Bölgesindeki gelişmelere ilişkin olarak gizli biçimde bilgilendirdi” başlıkları altında veriliyor.
Haberde Enerji Bakanı Yorgos Lakotripis’in dün Total-Eni ve ExxonMobile-Katar Petrol ortaklıklarının araştırma ve teyit etme amaçlı sondaj programları, ve Afrodit yatağındaki doğal gazın ticari amaçlarla kullanımına ilişkin sürecin gelişimi hakkında Temsilciler Meclisini kapalı kapılar ardında bilgilendirdiğini yazıyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis İtalyan meslektaşı Luici Di Mayo’nun daveti üzerine bugün Roma’ya gidiyor. İki ülke dışişleri bakanının ana gündeminde enerji konuları olacak. Lefkoşa’nın amacı, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinin 8. Parselindeki Türkiye’nin faaliyetleri konusunda, İtalyan Hükümetinden net bir tavır elde etmek.
- Son iki buçuk yıl içinde kaçak ava 1,3 milyonluk cezalar verildi. Yeni av yasası değişikliğinin bir sonucu olan bu durum yasanın tüm ilgili suçlara ağır cezalar öngörmesinden kaynaklanıyor.

Alithia gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:
Çifte standart – 19 yaşındaki Britanyalı kız başka Papastavru başka – Adaletin gözü kör müdür yoksa bazılarına göz mü yumuyor? Yasalar karşısında herkes eşit midir yoksa bazıları konumları gereği yasaları aşıp geçebilir mi? Omonia Başkanı Papastavru’nun açıklamalarını eleştiren Hukuk çevreleri bunları 19 yaşındaki Britanyalı kızın güya tecavüze uğradığına ilişkin açıklamalarına benzetiyor
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazıları da şöyle:
- Korona virüsü dörtnala yola devam – Çin’de korona virüsü vakaları artarken Dünya Sağlık Örgütü şimdi yüksek riskten söz ediyor – Avrupa’da insandan insana ilk bulaşma vakası tespit edildi – Ölümcül virüsle mücadelede Kıbrıs alarmda
- Erdoğan Atina’ya seslendi: Türkiye’yle uğraşmayın size zarar vermeyeceğiz
- Taksiler de reklam alabilecek ama belli ön şartlar altında
- Deneyimli diplomat Theoharis Lalakos Yunanistan’ın yeni Kıbrıs büyükelçisi görevine getirildi
- Yeni konut politikası herkesin konut sahibi olması