Print this page
Tuesday, 28 January 2020 14:16

basın özetleri 09.04.19

Rate this item
(0 votes)

Bugünkü Kıbrıs Rum gazeteleri ana haber olarak Omonia Başkanı Stavros Papastavru’nun yaptığı açıklamalarla kendisine yapılan oyun hatta şampiyonluğu satın almaya yönelik tekliflere ilişkin suçlamalarıyla şikeli oyunlar konusuna yeni bir boyut getirmesine ayırmış.
Haravgi gazetesinden başlayalım.
Haravgi ana haberini “Omonia’dan şike oyunlara kırmızı kart” manşeti altında veriyor. Haberde özetle “Omonia Başkanı Stavros Papastavru dün şike oyun düzenine savaş ilan etti ve gerek kendisinin gerekse de Omonia yetkililerinin oyun satın almaları için teklifler aldığını bildirdi. Papastavru aynı zamanda ortamın temizlenmesi için Omonia’nın önlemler alacağını ilan etti ancak bununla birlikte devlete ve Kıbrıs Futbol Federasyonuna karşı güven eksikliği duyduğunu bildirdi. Omonia Başkanı Amerika’ya hareket etmeden önce Adalet Bakanını ve Polis Komutanını da konu hakkında bilgilendirdi” diye yazıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları da şöyle:
- Çocuk alanları ve çocuk parkları kârın insafına terk edildi. Özel kesime ait çocuk oyun alanlarında güvenlik standartlarına uyma zorunluluğu yok. Konu dün Temsilciler Meclisinin İçişleri Komisyonunda ele alınırken en büyük sorunun kafe ve sinema mekânları gibi hiçbir düzenleyici çerçeveye uyulmaksızın hizmet veren çocuk oyun alanlarında olduğu bildirildi.
- Geniş kamu sektörü çalışanları için gönüllü erken emeklilik planının hazırlanması tasarlanıyor. Plan çerçevesinde devlet 58 milyon avroluk bir yarar elde edecek. Planın Paskalya’dan önce uygulamaya girmesi bekleniyor. Çalışanlara yapılacak teklifin cazip yanı emeklilik maaşı ile ikramiyesinin çalışılmış yıllarla orantılı olarak düşmeyecek olması.
- Temsilciler Meclisinde 35 danışmanın ücretleri olarak 1 milyon 50 bin avroluk fonun serbest bırakılması için oylama yapılacak. Komiser ve danışmanlarının maaşlarını içeren ikinci bir liste de sırada bekliyor.
- Onlar için rasyonalizasyon devlet mallarını yok paraya satmaktır - Her şeyi özelleştirecekler…
AKEL basın sözcüsü Stefanos Stefanu dün DİSİ Başkanı Averof Neofitu’ya yönelik yazılı olarak yaptığı bir açıklamada “DİSİ rasyonalizasyondan söz etti mi yarı resmi devlet kuruluşlarının, Kooperatifçiliğin, sahillerin ve kamu zenginliklerinin tasfiyesi başlar” dedi.
“DİSİ’nin güçlü çıkarlara hizmet eden bir ekonomik politika yürütmek için kendine suç ortağı aradığını, ancak, bütün bunlarda AKEL’i karşısında bulacağını” söyleyen Stefanos Stefanu “DİSİ ve Anastasiadis Hükümeti, karşısında AKEL’in ve toplumun tepkisini bulmamış olsaydı eğer Afrodit taşını satmaktan dahi kaçınmazdı” dedi.

Politis gazetesinin de ana haberi Omonia Başkanının açıklamalarıyla ilgili.
Politis haberini “Papastavru isimleri açıklamayı düşünüyor – Dün polis Komutanına bu yönde açıklamalar yaptı – Papastavru yetkililerden isim açıklamadan önce tanık koruma önlemleri talep etti – Futbolcu, oyun ve şampiyonluk satın almaları için kendilerinden para istendiğini söyledi” başlıkları altında özetliyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Göç akımına karşı yeni strateji planı önümüzdeki günlerde hazır olacak. İçişleri Bakanı Nikos Nuris’e göre kapalı göçmen kamplarının oluşturulması yeni stratejinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Ekonomik göçmen ve sığınmacı ayrımının yapılması İçişleri Bakanlığı için öncelik oluşturuyor. Nikos Nuris Yeşil Hat tüzüğü uygulama düzenlemelerinde yapılacak yanlışlardan kaçınmayı hedefliyor.
- Yeni korona virüsüne karşı eylem planı – Kıbrıs “savunma planı” hazırlıyor
Dünya Sağlık Örgütü korona virüsünün insanlık için oluşturduğu tehdidin boyutlarını orta dereceden yüksek dereceye yükselttiğini bildirdiği sıralarda Kıbrıs da virüsün ülkemizde yayılmasına karşı alacağı önlemleri açıklıyordu. Tıp Hizmetleri Dairesi ülkeye gelen yolcuların hava alanlarında özel hazırlanmış bir soru listesine cevap vermeye tabi tutulacağını ve ateş ya da öksürük semptomları gösteren kişilerin muayene edildikten sonra virüs bulaşmış olduğu tespiti yapıldığında karantinaya alınacağını açıkladı.
- Larnaka Belediyesi son günlerde tuzlalarda görülen 30 flamingonun ölümü olayı karşısında alarma geçti. Larnaka Belediye Başkanı Andreas Viras göçmen kuşların ölüm nedeninin araştırıldığını, tuzlanın yakınındaki yıllar önce kapatılmış olan atış menzilinden kaynaklanan kurşun olduğunun saptanması durumunda ise tuzlaların dibinin yeniden temizleneceğini açıkladı. Bu arada Av Dairesi önümüzdeki günlerde yeni flamingo ölümlerinin de olabileceği ihtimalinin olduğunu açıkladı.

Filelefteros gazetesinin ana haberi de şikeli oyunlarla ilgili konuya ayrılmış.
Başlıklar şöyle:
UEFA “elimizde bilgi var” dedi – Papastavru’dan bomba açıklamalar: Futbola mafya karıştı – Sorgu yetkilileri ek veriler istedi, UEFA vereceğini açıkladı
Filelefteros haberinde şöyle yazıyor:
UEFA’nın Kıbrıs Futbol Federasyonuna gönderdiği altı kırmızı dosyayı inceleyen Polis Komutanlığının sorgu yetkilileri Kıbrıs’a gelen UEFA araştırma kafilesinden ek bilgi istedi. Şu ana kadar verilmiş olan bilgilerin yetersiz olduğunu kabul eden Federasyon, bilirkişilerinin yaptığı analizlerden doğacak verileri de göndereceğini açıkladı. UEFA bir müsabakanın kuşku verici olup olmadığı sonucunu elde etmek için özel programlar kullanıyor.
Bugün Adalet Bakanlığında yapılacak ilgili toplantıda şike oyunlar hakkında argüman sağlamak konusunda Kıbrıs futbol federasyonunun gerekli katkıyı yapıp yapmadığı konusu ele alınarak belirleyici kararlar alınacak.
Bu arada Omonia Başkanı Stavros Papastavru dün yaptığı açıklamalarda Kıbrıs futboluna mafyanın karıştığını, önceden anlaşmaya varılmış kararların alındığını söyledi ve rakip oyuncu, oyun ve hakem satın alma teklifleriyle karşılaştığını açıkladı. Hatta bazılarının kendisine şampiyonluk ya da kupayı alması için belirlenmiş rakamlar dahi söylediğinden söz etti. Yaptığı açıklamalardan sonra Omonia Başkanı, Polis Komutanı Kipros Mihailidis’in ofisine çağrıldı ve başka yetkililerin de huzurunda isim vermesi istendi. Filelefteros’un ulaştığı bilgilere göre Papastavru’dan ifade vermesi ve olaya karışmış kişilerin isimlerini açıklaması istendi ve bunun karşılığında kendisine koruma sağlanacağı bildirildi. Dün akşama kadar Papastavru herhangi bir ifade vermemişti.

Alithia gazetesi ana haberini göçmen ve sığınmacılarla ilgili yeni strateji konusuna ayırmış.
“Kaçak göçmenler sorunuyla mücadelede güya öğrenci özünde işçi olan kişiler de bloke edilecek – İçişleri Bakanı yeni göçmen politikasının kısa sürede Bakanlar Kuruluna götürüleceğini bildirdi – Sorun son derece ciddi, Kıbrıs’taki göçmenlerin oranı yüzde 3,8 – Göçmenlerin ilk ulaştıkları AB ülkelerinde ise %1’in altında” başlıkları altındaki haberinde Alithia şöyle yazıyor:
Kıbrıs İçişleri Bakanı Nikos Nuris kapalı göçmen merkezlerinin kurulmasını, iltica başvurularının 15 gün içinde işleme alınmasını ve sığınma talebi uygun görülmeyenlerin hızlı işlemlerle Avrupa Sınır ve Sahil Güvenliği FRONTEX tarafından ülkelerine geri gönderilmesini içeren yeni göçmen politikasının önümüzdeki günlerde Bakanlar Kuruluna sunulacağını açıkladı. Ülkenin karşı karşıya olduğu büyük kaçak göçmenler sorunuyla mücadele yolundaki çabaları dâhilinde, başka yetkili bakanlıklarla da işbirliği vasıtasıyla İçişleri Bakanlığı Kıbrıs’a öğrenci kimliğiyle çalışmak maksadıyla gelen kişileri de bloke edecek. Tüm ilgili verileri toplayan Bakanlık özel kolej sahipleriyle bu konuyu görüşecek.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Alithia gazetesi ana haberinin üst tarafında verdiği ve siyah bir çerçeveyle dikkat çeken haberinde de Omonia Başkanının açıklamalarıyla ilgili konuya yer veriyor. Şöyle yazıyor: “Omonia Başkanının suçlamalarından sonra şampiyonluk altüst – Geldi, bombayı patlattı ve polise gerekli bilgileri vermeden gidiyor”
Yurt dışında yaşayan Papastavru ülkeye gelerek ortaya attığı bomba suçlamalarla futbol şampiyonasını alt üst etti. Omonia Başkanı birilerinin kendisine para karşılığında rakip oyuncu, hakem hatta şampiyonluğu satın alabileceğine dair teklifler yaptığı yönündeki açıklamalarıyla ortalığı sarstı. İsim vermedi, bugün de Amerika’ya dönmek üzere Kıbrıs’tan ayrılıyor.
- Neofitu AKEL’i siyasi istikrarsızlıkla suçluyor
DİSİ Başkanı Averof Neofitu yığınla konuda siyasi istikrarsızlık politikaları yürüttüğüne dair AKEL’i suçladı. Neofitu AKEL’in toplumun rasyonalizasyonuna yönelik her türlü harekete engel olmaya çalıştığını da söyledi.
- Devlet memurları yüzde 12’lik faule maruz kalmadan erken emeklilik alabilecek
Hükümet erken emekliliğin ekonomiye olumlu faydalar getireceğini söyledi. Partiler erken emeklilik planının özel sektör çalışanlarını da kapsamasını istiyor.
- Yüksek Mahkeme çocuk tacizisinin cezasını artırdı
Yüksek Mahkeme hafif zeka engelli 14 yaşındaki kızı taciz etmekten suçlu bulunan bir kişinin cezasını 4 yıldan 7 yıla çıkardı.
- Kıbrıs korona virüsüyle mücadelede ek önlemler alıyor - Çin’den gelen ve Çin’e gitmekte olan yolculara screening uygulaması – Hava alanlarında termik kamera yerleştirilmesi konusu ele alınıyor