Print this page
Friday, 06 September 2019 14:27

basın özetleri 06.09.19

Rate this item
(0 votes)

Alithia gazetesinin ana haberi BMGS’nin Kıbrıs geçici özel danışmanı Ceyn Hol Lut’un iki toplum lideriyle devam eden görüşmeleriyle ilgili.
Gazete “Gel – git devam ediyor, ortada hâlâ ışık yok – Lut bu sabah liderlerle yeniden görüşüyor – Küçük tıkanıklığa rağmen gerek Lut gerekse de iki taraf çabalarına devam ediyor, bu ise çabaların sonuç vereceğine inandıklarını gösteriyor – Hükümet Sözcüsü Prodromu: Bu işe referans şartlarını belirlemek için başladık, niyetimiz buna ulaşmaktır” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
Ceyn Hol Lut’un referans şartlarının nihai metninin oluşturulması çabalarında dün de tünelin sonunda ışık göremedik. Bu durum son iki günde ortaya çıkan zorluğun devam ettiğinin göstergesi olmakla birlikte ne Ceyn Hol Lut ne de iki lider tarafından çabaların terk edilmediğini, pozitif bir sonuca ulaşmak için gerekli isteğin ve olanağın halen mevcut olduğunu gösteriyor. Dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Lut’la görüşmesinden sonra Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun yaptığı açıklama oldukça belirleyiciydi. Prodromu “küçük bir tıkanıklık”ın mevcut olduğunu kabul etmekle birlikte “referans şartlarının belirlenmesi için görüşmeler devam ediyor” dedi ve “Bu işe referans şartlarını belirlemek için başladık, buna ulaşmak için de devam ediyoruz” şeklinde ekledi. Buna paralel olarak Kıbrıs Türk Havadis gazetesi Amerikalı diplomatın istediğini almadan adadan ayrılmamakta kararlı olduğunu ve sürecin son noktasının New York’ta konacağını yazdı. Havadis hedefin BMGS Antonio Guteres’in iki liderle görüştükten sonra yeni süreci başlatmak olduğunu belirtti.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Erdoğan öfke nöbeti geçiriyor
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Avrupa Birliğini, ona destek vermediği takdirde sınırları açmak ve Avrupa’yı göçmene boğmakla tehdit etti. Erdoğan nükleer silah edinmek istediğini ve Türkiye’nin nükleer silahları olan başka ülkelerden aşağıda kalır bir yanı olmadığını söyledi. Erdoğan aynı zamanda ülkesine uzanacak her kolun kırılacağını belirtti.
- ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi Judith Garber başka Amerikan şirketlerin de Kıbrıs’ta etkinleşme göstermeye hazır olduğunu söyledi.
Judith Garber Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in de hazır bulunduğu Amerikan Kıbrıs ticaret odasının verdiği akşam yemeğinde konuşurken başka Amerikan şirketlerinin de Kıbrıs’ta enerji alanında etkinleşeceğini belirterek Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki doğal gaz yatakları keşfinin çok şey vadettiğine vurgu yaptı.
- 85 yaşındaki bir adam 33 yaşındaki zihinsel özürlü kadına tecavüz etti
Yaşlı adamın en az üç kez genç kadını, bulundurulduğu kurumdan arabasına alarak uzaklaştırmak ve tecavüz etmekle suçlandığı bildirildi. Konu polis tarafından araştırılıyor.

Filelefteros gazetesinin de ana haberi Kıbrıs sorunu.
Haberin başlıkları şöyle:
“Yeni çaba tıkanıklığı açma hedefi – Lut bugün de görüşmelerine devam ediyor – Negatif unsur Türkiye”.
Filelefteros’a göre elinde referans şartları olmadan adadan ayrılmak niyetinde olmayan Ceyn Hol Lut süreçte ortaya çıkan tıkanıklığı açmak için yeni çabalara başladı. Durum Kıbrıs’ta iki tarafın anlaşması durumunda bile işlerin hiç de kolay olmadığını bir kez daha gösteriyor.
9 Ağustos’ta iki toplum lideri Anastasiadis ve Akıncı 2014 ortak açıklamasının, yakınlaşmaları ve BMGS’nin çerçevesinin yer alacağı bir metin üzerinde usulen anlaşmıştı.
Bununla birlikte Mustafa Akıncı, onu Ankara’yla karşı karşıya bırakmayacak şekilde hareket ederek metne Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tepkisini uyandıracak noktalar dâhil etmek istedi.
Pazartesi günü adaya gelecek olan Mevlut Çavuşoğlu’nun Akıncı’nın hareketlerini etkilediği göze çarpıyor.
Kıbrıs Türk liderinin hedefi nihai metne siyasi eşitlik ve etkin katılım konularındaki kendi yorumunu kaydettirmek. Kıbrıs Rum tarafı ise iki liderin anlaşmış olduğu yolla bu konuların zaten kapsandığı görüşünde. 
Son dönemlerde Türkiye basınında çıkan Kıbrıs Türk liderini tenkit edici yazılar Mustafa Akıncı’nın Ankara baskısı altında olduğunun göstergesi. Öte yandan Kıbrıs Türk basınında saptırma amaçlı yayınların yapıldığı göze çarpıyor.
Ceyn Hol Lut iki liderle bugün yeniden görüşecek. Lut’un hafta sonu New York’a dönmesi olası. Dün yapılan Anastasiadis – Lut görüşmesinden sonra Hükümet Sözcüsü Prodromu “Referans şartlarını oluşturmak için yola çıktık. Hedefimiz bu sonuca ulaşmaktır” açıklamasını yaptı.
Prodromos Prodromu aynı zamanda “küçük bir tıkanıklık söz konusu olsa da referans şartları için görüşmeler devam ediyor” dedi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Fatih ikinci sondaj çalışmasına başlıyor – Sondaj gemisi dün Alanya 1 noktasından hareket ederek Alanya 2 noktasına geçti - İlk sondajda zorluklarla karşılaştılar, ilk sondaj noktasına yakın Peya’ya 75 km uzaklıktaki bir başka noktada çalışmalara devam edecekler.
Bu arada izlenim yaratma amaçlı oyunlarına devam eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğu Akdeniz’deki korsanlık girişimlerinde kimseye ihtiyaç duymamak için üçüncü bir sondaj gemisi satın alma olasılığını açık bıraktı, diye yazıyor Filelefteros gazetesi.
- Kıbrıslı genç bir kadın Avustralya’da feci biçimde can verdi – Veriler olayın cinayet olduğunu gösteriyor
26 yaşındaki İoli Hacilira’nın cansız bedeni Avustralya’nın Brisbein kentinin parkında bulundu. Morluklar ve kanlar içinde yarı çıplak bir halde bulunan kadının cinayete kurban gittiğini düşünen polis konuyla ilgili araştırma başlattı. İoli Brisbeyn’de yaşıyordu. 2014’te annesi ölmüştü akrabaları ise Kıbrıs’ta yaşıyor.
- ESTİA planı daha başlamadan fren çekti.
Hükümet ve Bankalar hesaplarını yaparken Tapu Dairesini hesaba katmadı. Estia planı daha başlamadan Tapu Dairesinden mülkiyet belgeleri konusunda sorunlar çıktı.
- Dün yapılan siyasi liderler toplantısında Meclisteki 56. Koltuk konusunda uzlaşmacı çözüm bulundu. Liderler, koltuğun kişilere değil partilere devrini sağlamak amacıyla Anayasada değişiklik yapılması konusunda muvafakata vardı.

Haravgi gazetesinin ana haberi bugün orta örenim okullarının açılmasına ayrılmış. Başlıklar “Okullar ilk zile hazır değil – Öğretmenler Bakanlığı üstünkörü işler yapmakla suçladı – Yabancı dilli öğrencilere gereken ders saatleri verilmedi – Kıbrıs Teknik Lise Öğretmenleri sendikası OLTEK dünkü okullarda güvenlikle ilgili konuların ele alındığı toplantıya katılmadı” şeklinde.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Orta öğretim okulları ve Teknik Liseler bugün açılıyor. Öğretmenler başta eğitim politikaları olmak üzere pek çok konuda bu yıl da hazırlıksız girildiğinden şikâyetçi. İlk güçlü protestoyu önümüzdeki Pazartesi günü Vergina Lisesi Öğrenci Velileri Derneği yapacak.
Haravgi “Lut bugün iki toplum lideriyle altıncı kez görüşecek – Lut “Küçük tıkanıklık”ı açmaya çalışıyor – Sonuç alana kadar kalmakta kararlı” başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelere de yer veriyor.
Haravginin haberine göre Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti referans şartlarının hazırlanmasında ortaya çıkan “küçük tıkanıklık”ın ne olduğu konusunda ketum davranıyor. Ancak Hükümet kaynakları bu zorluğun siyasi eşitlikle alâkalı olmadığını bildirdi. Kıbrıs Türk tarafının, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıslı Türklere olumlu oy hakkı verilmesine, dolayısıyla da etkin katılım konusundaki görüşlerine ilişkin endişeler taşıdığı biliniyor.
Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu Kıbrıs Rum tarafının “radikal çözüm önerisi” getirdiğine ilişkin Kıbrıs Türk basınında çıkan haberlerle ilgili sorulara da cevap vermekten kaçındı.
Garantör güçlerin tutumu hakkında göstergeler olup olmadığına ilişkin sorulara cevap verirken ise Prodromu “Cumhurbaşkanı Sayın Lut’la işbirliği içinde. Sayın Lut aynı zamanda Kıbrıs Türk lideriyle temaslar yapıyor. Şu anda yapılan budur. Çabalar devam edecektir” demekle yetindi.
Bu arada Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün devlet televizyonu RİK’e yaptığı açıklamalarda Kıbrıs Türk gazetesi “Kıbrıs Postası”nda yayınlanan Mavroyannis’in “radikal çözüm” önerisi getirdiğiyle ilgili olarak “sürece sorun yaratmak amacıyla yapılan bir yayının söz konusu olduğu”nu söyledi. Nikos Hristodulidis, Kıbrıs Rum tarafının, görüşmeler çerçevesinde, sürekli olarak, hiçbir radikal unsur bulundurmayan öneriler yapmakta olduğunu söyledi. Hristodulidis geçen Pazartesi günü daha iyimser olduğunu ama referans koşullarında anlaşma sağlanması yönünde çabaların halen devam ettiğini belirtti.
Dışişleri Bakanı Hristodulidis, DİKO Genel Başkanı Nikolas Papadopulos’un Ulusal Konsey toplantısından sonra Cumhurbaşkanının Guteres çerçevesinin kabul edilemez olduğunu söylediğine ilişkin açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ve ne Cumhurbaşkanının Guteres çerçevesini kabul edilemez olarak gördüğünü ne de Cumhurbaşkanının görüşlerini ifade etmek için bir başka politikacıya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Nikos Hristodulidis “Kıbrıs sorunuyla azıcık da olsa uğraşmış olan herkes GS Antonio Guteres’in çerçevesinin bugüne kadar ilk kez Kıbrıs sorununun özü olan konulara yani güvenlik ve garantiler konularına değindiğini bilir” dedi.

Politis gazetesinin de ana haberi Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili.
Gazetenin başlıkları şöyle: Ağaçlarda takılıp ormanı kaybettiler – Ceyn Hol Lut’un gel-gitleri altıncı gün de devam ediyor – Taktikler ve kelime oyunlarıyla referans anlaşmasını geciktiriyorlar – Antonio Guteres’in özel danışmanı öz ve berraklık konusunda ısrar ediyor.
Politisin haberine göre Ceyn Hol Lut’un ziyaretinin altıncı gününde yapacağı görüşmelerin bu safhanın son çabası olması olasılık dışı değil. Son iki günde ortaya çıkan anlaşmazlıklar mevcudiyetini sürdürmekle birlikte iki lideri memnun edecek altın ortanın bulunması amacıyla metin üzerindeki değişiklikler iki taraf arasında gidip geliyor. BMGS’nin özel temsilcisi New York’a hareket etmeden önce anlaşmaya varmak için mevcut tüm olanakları tüketmek niyetinde.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Bugün Eğitim Bakanlığı için sınav günü
Eğitim Bakanlığına göre bu yıl okul sezonu en iyi alâmetlerle başlıyor. Öğretmen sendikaları ise sorunlar öngörüyor. Hafta sonu içinde yeni öğretmen atamalarının yapılması bekleniyor. Bugün 45 bin ortaokul Lise ve Teknik Lise öğrencisi derslerine başlayacak. Bugün Omodos ve Lemithu köylerini ziyaret edecek olan Eğitim Bakanı Kostas Hambyauris, görsel işitsel bir mesajla öğretmen ve öğrencilere seslenerek herkesi eğitim sisteminin çağdaşlaştırılması yolundaki çabalarda güçlerini birleştirmeye davet etti.
- Lefkoşa Belediyesi Elefterias Meydanı ve Kale hendeğindeki mekânların idaresini ve bakımını üstlenecek bir idareci bulma arayışında. Açılan ilk ihale, yeterli ilgi gösterilmemesi nedeniyle iptal edilmişti. Dükkân sahipleri başta dinlence-eğlence mekânları ve kiosklerde olası bir özelleştirme ve güçlü bir tekel oluşmasına yönelik korkular ifade ediyor.
- 31 yaşındaki zihinsel özürlü kadını tecavüz etmekle suçlanan 85 yaşındaki kişi tuzağa düşürülmüş olduğunu söyledi.