Print this page
Sunday, 25 October 2020 11:04

Türkiye'den Oruç Reis için yeni NAVTEX

Rate this item
(0 votes)

Avrupa Birliği'nin talimatlarını ve NATO'nun gerilimi azaltmadaki rolünü açıkça görmezden gelen Ankara, dün gece geç saatlerde yeni bir Navtex yayınladı ve Ege'deki kışkırtıcı eylemini daha da genişletti.
Gece yarısından kısa bir süre önce, Antalya hidroelektrik santrali denizcilere yeni bir yönerge yayınlayarak Türk gemisi "Oruç Reis’in" in bugünden 4 Kasım'a kadar Girit açıklarında bir alanda araştırma yapacağını bildirdi.
Bu eylem, Ankara'nın bölgedeki yasadışı varlığının geçici bir uzantısı olarak nitelendiriliyor.
Türkiye, Türk araştırma gemisine "Ataman" ve "Cengiz Han" savaş gemilerinin eşlik edeceğini bildirdi.
Atina'ya yönelik yeni Türk provokasyonu, yasadışı olarak işgal edilen bölgeye daha önce sondaj kulesi gönderileceğini duyuran Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in birkaç gün önce yaptığı açıklamaları doğruluyor.
Şu anda, Türk araştırma gemisi ve ona eşlik eden diğer iki gemi Rodos ve Kastelorizo arasında hareket ediyor.
Öte yandan Yunanistan, 27 Ekim - 29 Ekim tarihleri arasında atış talimi ile tatbikatlar yapmak için Cuma gecesi üç deniz talimatı yayınlayan Ankara'ya başka bir navtex ile karşıtı yanıt verdi.
Girit hidroelektrik santrali dün gece saat 9: 30'da denizcilere Türkiye'nin bu bölgede Navtex yayınlama yetkisine sahip olmadığını bildiren bir talimat yayınladı ve denizcileri onların önerilerini görmezden gelmeye çağırdı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu