Print this page
Saturday, 11 January 2020 15:46

AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell: AB, Libya’da harekete geçecek

Rate this item
(0 votes)

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği’nin çok geç olmadan Libya’da harekete geçeceğini açıkladı.

Borrell, dün Brüksel’de olağanüstü toplanan ve Doğu Akdeniz’deki durumu değerlendiren Avrupa Birliği’nin Dışişleri Konseyi’nin ardından yaptığı açıklamada, Libya’daki son gelişmelerin, olayların kontrolden çıkabileceğini gösterdiğini söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Libya Özel Elçisi’nin Dışişleri Bakanlarını ülkesinde birçok artan tehlike bulunduğu hakkında bilgilendirdiğini sözlerine ekledi. Josep Borrell, Libya’daki mevcut kritik durumun genel olarak bölgede istikrarsızlaşmaya yol açabileceği konusunda uyarı yaparak, Avrupa Birliği’nin söylemden uygulamaya geçmek için birçok nedeni olduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanları, Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e ‘Berlin Süreci’ çerçevesinde politikalarını uygulamak için tüm diplomatik araçlarla çalışması için talimat verdi. Borrell, İranla ilgili olarak ise, nükleer anlaşmasının korunmasının Avrupa Birliği’nin en büyük önceliği olmaya devam ettiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Avrupa Birliği’nin Dışişleri Konseyi’nde, Libya konusuyla ilgili yaptığı konuşmada, Avrupalı ortakların görüşmelerinde arzulanan şeyin, sadece durumu tarif etmek değil, somut bir sonuç elde etmek olduğunu vurguladı. Hristodulidis, kurumumuza ulaşan bilgilere göre, dünyanın ve bölgedeki ülkelerin bunu beklediğini belirtti. Bugün, aynı mesajları, aynı açıklamaları tekrar etmek yetine, somut kararlar alınması gerektiğine vurgu yaparak, aksi takdirde Suriye’de olduğu gibi Libya’da da oyunun kaybedileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu