Print this page
Monday, 09 December 2019 16:14

Türkiye'nin tahrikleri Dışişleri Bakanları Konseyi'nde

Rate this item
(0 votes)

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel ile görüşme gerçekleştirecek.

Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi toplantısı çerçevesinde yapılacak görüşmede, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de artan tahrikleri ele alınacak. Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasadışı eylemlerini devam ederken, Josep Borrel tarafından Libya’daki son gelişmeler hakkında bilgilendirilecek. Dışişleri Bakanları, Avrupa Birliği’nin İnsan Haklarının korunması alanındaki politikasını ve önceliklerini gözden geçirecek.


Avrupa Birliği Dış İlişkiler Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel, Türkiye ile Trablus hükümeti arasında deniz bölgelerinin belirlenmesi için imzalanan muhtıranın, Dışişleri Konseyi’nin gündeminde yer aldığını açıkladı. Borrel, Yunanistan ve Türkiye’nin Dışişleri Bakanlarıyla Bratislava’da görüştüğünü ve bugün her iki tarafın tezlerine yaklaşmaya çalışacağını belirtti. Borrel, gücün dilini kullanan Türkiye’ye nasıl bir cevap verilebileceğine dair sorulan soruya, Avrupa Birliği’nin elinde birçok aracı olduğunu ve dünyadaki en güçlü tutumu sergileyebileceği yanıtını verdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu