Print this page
Wednesday, 23 October 2019 16:14

Boris Johnson Brexit'le ilgili yasa tasarısını askıya aldı.

Rate this item
(0 votes)

Brexit kabusu devam ederken Britanya’da milletvekilleri Brexit’le ilgili yasa tasarısının maddelerinin incelenmesi için onay verdi ancak takvimlendirmeyi reddetti.

Britanya Başbakanı Boris Johson, Avrupa Birliği cevap verene kadar anlaşmayı askıya almaya karar verdi. Yoğun tartışmalar arasında sert eleştirilere maruz kalan Johnson, bu gelişmeden sonra Brüksel’i bilgilendireceğini belirterek, yeni bir erteleme olmaması gerektiğine yönelik politikasının değişmediğini vurguladı.


Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Birliği üyesi devletlere, yeni Brexit ertelemesini kabul etmeleri için çağrı yaptı. Britanya Başbakanı Boris Johnson’ın Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasına 3 ay erteleme verilmesi talebinden ve ün Avam Kamarası’nda yapılan oylamanın sonuçlarının ardından, Donald Tusk, Avrupalı liderlere Britanya’nın talebini Zirve toplantısına gerek kalmadan yazılı olarak kabul etmeleri önerisinde bulundu. 27 Avrupa Birliği ülkesi Londra’ya 3 aylık ertelemeyi verirse, Britanya Başbakanı muhtemelen erken seçim talebinde bulunacak. Tusk’ın önerisi bugün Avrupa Birliği üyesi devletlerin temsilcilerinin toplantısında görüşülecek. Fransa, Londra’daki parlamenter sürecin tamamlanmasına kadar, kısa süreli bir ertelemeyi kabul edebileceğini söyledi ancak anlaşmanın herhangi bir şekilde yeniden müzakere edilme olasılığının bulunmadığını ifade etti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu