Σπουδαία νίκη της Εθνικής Νέων, 1-0 το Μαυροβούνιο("Χρυσός" σκόρερ ο Ματθαίου)

Με σπουδαία νίκη της Εθνικής μας με 1-0 ολοκληρώθηκε ο καθοριστικός αγώνας με αντίπαλο το Μαυροβούνιο στο γήπεδο της Πέτροβατς. Σκόρερ ο Νικόλας Ματθαίου.

Ο αγώνας αφορούσε το πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19 και οι διεθνείς μας έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα η Εθνική μας ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση και όλα θα ξεκαθαρίσουν στο φινάλε της ερχόμενης Δευτέρας, στον αγώνα μας με τα Νησιά Φαρόε. Κύπρος και Φαρόε έχουν από τρεις βαθμούς.

Εξαιρετική η παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο από την ομάδα μας που έφτασε σε μια σπουδαία νίκη μέσα στην αντίπαλη έδρα και απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι διεθνείς μας άρχισαν δυνατά όμως με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα μας δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία και γενικά η παρουσία ήταν σαφώς καλύτερη από το πρώτο ημίχρονο, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στην εξέλιξη της πορείας.

Οι διεθνείς μας με οργανωμένες επιθέσεις κυνήγησαν το γκολ και τελικά επιβραβεύτηκαν.

Στο 70' μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας να ανοίξει το σκορ. Μετά από εξαιρετικές ενέργειες τελικός αποδέκτης έγινε ο Αλέξανδρος Ιερείδης που έπιασε από κοντά το σουτ όμως το εξουδετέρωσε ο αντίπαλος τεμρατοφύλακας.

Στο 75ο λεπτό ο Νικόλας Ματθαίου με βολίδα νίκησε τον τερματοφύλακα του Μαυροβουνίου, 1-0 για την Εθνική μας.

Ένα σπουδαίο γκολ που αποδείχτηκε αρκετό για να μας χαρίσει μια σημαντική επιτυχία.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Παρασκευά, Ιωάννου, Φιάκκα, Αρτυματά, Ανδρέου, Ιερείδη (88' Μουστάκης), Χαραλάμπους (90' Σαθιάς), Νεοφύτου, Κυριάκου, Ματθαίου, Στ. Παντελή (71' Σιλβέστρος).

*Κίτρινη κάρτα δέχτηκε ο Ανδρέας Νεοφύτου.

Στο άλλο παιχνίδι για το δωδέκατο όμιλο Κροατία - Νησιά Φαρόε 5-0. Οι Κροάτες έφτασαν στους έξι βαθμούς και εξασφάλισαν την πρόκριση.

Στην πρώτη αγωνιστική είχαμε Κροατία - Κύπρος 4-0 και Νησιά Φαρόε - Μαυροβούνιο 2-1.