Τσιτσιπάς – Έγραψε ιστορία κατακτώντας το ATP Finals

O συγκλονιστικός Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομά του στο βιβλίο του ελληνικού αθλητισμού, κατακτώντας το ATP Finals απέναντι στον Αυστριακό Ντομινίκ Τιμ.

Πρόκειται για την πρώτη «γαλανόλευκη» κούπα σε μεγάλο τουρνουά τένις! Συγχαρητήρια μηνύματα από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τον Πρωθυπουργό, τους πολιτικούς αρχηγούς, τον αθλητικό κόσμο και τον απανταχού ελληνισμό.
Με τεράστια εμφάνιση ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-1 σετ τον Ντομινίκ Τιμ στον τελικό.
Είναι ο μεγαλύτερος τίτλος του Έλληνα τενίστα και μια από τις σπουδαιότερες επιτυχίες του αθλητισμού της χώρας.
Ο Στέφανος όλων των Ελλήνων, με ανατροπή στην ανατροπή λύγισε σε 2 ώρες και 35 λεπτά τον εξαιρετικό Αυστριακό. Στο 1ο σετ ο Τιμ επικράτησε με 7-6 στο τάι μπρέικ μετά από 67 λεπτά. Στο δεύτερο σετ ο Έλληνας τενίστας πήρε προβάδισμα με 4-0 και τελικά πήρε το σετ με 6-2 ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η νίκη ήρθε στο τρίτο σετ όπου με 7-6 ο Τσιτσιπάς έδωσε τέλος σε έναν συναρπαστικό αγώνα. O Στέφανος είναι ο νεότερος νικητής στο τουρνουά μετά τον Λέιτον Χιούιτ το 2001 στο Σίδνεϊ.
Είναι ο τέταρτος τίτλος στην καριέρα του, μετά τη Στοκχόλμη το 2018, τη Μασσαλία και το Εστορίλ φέτος. Δεν συγκρίνεται όμως με τους προηγούμενους τίτλους, διότι αυτό το τρόπαιο είναι το σπουδαιότερο, μετά τα τέσσερα Grand Slams!
Ο «μεγάλος» Στέφανος Τσιτσιπάς σε ανάρτησή του στο Twitter έγραψε: Inches make champions @atptour

Υπόκλιση του ξένου Τύπου στον Τσιτσιπά

Τα ξένα μέσα ενημέρωσης υποκλίθηκαν στον Στέφανο Τσιτσιπά, λίγη ώρα μετά την τεράστια νίκη του επί του Ντόμινικ Τιμ με 2-1 σετ στον τελικό του ATP Finals.
Το BBC έγραψε: «Το έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς» και προσθέτει: «Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το ATP Finals».
Η L' Equipe από την πλευρά της έγραψε στην ηλεκτρονική της σελίδα: «Μαέστρος ο Τσιτσιπάς. Η μεγαλύτερη στιγμή στην καριέρα του. Νίκησε τον Τιμ στον τελικό και πήρε το ATP Finals».
Ο Guardian αναφέρει: «Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Τιμ σε ένα δραματικό αγώνα και κατέκτησε το ATP Finals»
Η As συμφωνεί με την L' Equipe: «Ένας μαέστρος 21 ετών».
Το SkySports αναφέρει: «Στο ντεμπούτο του ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε το ATP Finals, νικώντας τον Ντόμινικ Τιμ».
Στην ιστοσελίδα της ATP ο Έλληνας πρωταθλητής αποκαλείται ο «Νέος βασιλιάς του Λονδίνου» και προσθέτει: «Έγινε ο πρώτος τενίστας από την Ελλάδα που κατέκτησε το ATP Finals».
Τέλος, η ιταλική Gazzetta dello Sport γράφει: «Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Τιμ και κατέκτησε το τρόπαιο στο Λονδίνο.»

Πηγή: ert.gr

Τελευταία Ενημέρωση: 06 Φεβρουαρίου 2021 - 00:25