Πετόσφαιρα Γυναικών: Ήταν Λεμεσιανή υπόθεση

Λεμεσιανή υπόθεση ήταν το πρώτο σκέλος της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών που έγινε την Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2019. Η Robo Markets ΑΕΛ συνέχισε το αήττητο σερί της κερδίζοντας στη Σάλα Δερύνειας την Αναγέννηση με 3-1 σετ και ανέβηκε στη 2η θέση.

Ο Απόλλων κατάφερε με πολύ ιδρώτα να κερδίσει το πολύ καλό ΘΟΙ Αυγόρου με 3-2 σετ αλλά έμεινε στην 5η θέση με 18 βαθμούς. Το ΘΟΙ αντίθετα αποσπάστηκε στην 7η θέση κατά ένα βαθμό από την Αναγέννηση Δερύνειας.

Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2019, με τους αγώνες Ανόρθωση – «Κorantina Homes» Παφιακός στην αίθουσα «Σάλα Νεάπολη – Επιστροφή» στις 20:00 και Τεχνοοικία ΑΕΚ – Ολυμπιάδα Νεαπόλεως στο «Κίτιον» στις 20:30.

Πέρασε τη δοκιμασία
ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – Robo Markets ΑΕΛ 1-3 (21-25, 22-25, 25-17, 16-25)
Η δοκιμασία της Robo Markets ΑΕΛ στη Δερύνεια ήταν επιτυχημένη την Τρίτη το βράδυ. Οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν στη Σάλα Δερύνειας την Αναγέννηση με 3-1 ανέβηκαν δεύτερες και συνεχίζουν το νικηφόρο σερί τους. Η Αναγέννηση που παρουσιάστηκε με τη διεθνή Γεωργιανή Λάουρα Σιμόνια στην εξάδα της προσπάθησε πολύ, μείωσε σε 1-2, αλλά έχασε άλλο ένα αγώνα, μένοντας 8η με 04 βαθμούς.

Η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να επιβληθεί στο πρώτο σετ με 25-21 σε 25 λεπτά απέναντι στην πολύ καλή Αναγέννηση.

Παρά την πίεση που άσκησε η Αναγέννηση Δερύνειας η Robo Markets ΑΕΛ κατάφερε να αντέξει, πήρε το σετ με 25-22 σε 27 λεπτά και αύξησε σε 2-0 το προβάδισμά της.

Πολύ καλή η εμφάνιση της Αναγέννησης στο τρίτο σετ που κέρδισε με 25-17 σε 27 λεπτά και μείωσε σε 1-2 το σκορ.

Στο τέταρτο σετ ήταν η σειρά της Robo Markets ΑΕΛ να ξεδιπλώσει τις αρετές της κέρδισε 25-16 σε 24 λεπτά και τον αγώνα 3-1 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (I. KOYMH): Ειρ. Λουκά, Σιμόνια, Φελλά, Σομπόλ, Γκρίπαν, Αντωνίου – Λίμπερο: Μ. Λουκά. – Αλλαγές: Xατζηθωμά.

Robo Markets ΑΕΛ ( Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ):Παύλου, Σπύρου, Μάγκντιτς, Κατσουνωτού, Πένε – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές:

Τελικά γέλασαν οι «Αμαζόνες»
«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-2 (25-20, 23-25, 25-21,18-25, 15-07)
«Γαλάζιο χρώμα» είχε τελικά το μεγάλο ματς που έγινε στην «Απόλλων Αρένα» μεταξύ Απόλλωνα – ΘΟΙ Αυγόρου. Η ομάδα του Μάριου Παναγίδη πήρε τη νίκη, αλλά όχι αυτό που ήθελε που ήταν το τρίποντο. Η ομάδα του Απόλλωνα, ανέβηκε στους 18 βαθμούς, αλλά με την ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής παραμένει 5η. Το ΘΟΙ τα έπαιξε όλα για όλα για να κερδίσει, πήρε όμως τον βαθμό και ξέφυγε κατά ένα από την Αναγέννηση.

Οι «γαλάζιες» κέρδισαν το πρώτο σετ με 25-20 απέναντι στο ΘΟΙ που εμφανίστηκε ανταγωνιστικό και προηγήθηκαν με 1-0 σετ.

Το δεύτερο σετ ήταν ακόμα καλύτερο, αλλά είχε χρώμα «μελανόλευκο» με το ΘΟΙ να κερδίζει 25-23 και να ισοφαρίζει τον αγώνα βάζοντας δύσκολα πλέον στον Απόλλωνα.

Ο Απόλλωνας επανήλθε στο τρίτο σετ και κέρδισε 25-21 για να επανακτήσει το προβάδισμα με 2-1.

Το ΘΟΙ ήταν εκπληκτικό στο τέταρτο σετ και αφού ξέφυγε στο σκορ κέρδισε με 25-18 ισοφαρίζοντας τον αγώνα. Στο τάι – μπρέικ ο Απόλλων ήταν καταφανώς ανώτερος, κέρδισε με 15-07 και πήρε τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ(Μ. ΠΑΝΑΓΙΔΗΣ):Αγκουέρο, Δ. Σιμανόφσκι, Ιωαννίδου,Πέρεζ, Μανίταρου, Καριόκα – Λίμπερο: Ζακχαίου. – Αλλαγές: Ι. Σιμανόφσκι, Λεωνίδου.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(Λ.ΝΟΒΑΚΩΦ): Χατζηκωνσταντίνου, Φορτές, Λεγκρός, Κάρυου, Κάμπος, Μιχαήλ – Λίμπερο: Παπαδοπούλου. – Αλλαγές: Xαραλάμπους, Νικόλα.