Νίκη για τον Απόλλωνα

Ο Απόλλωνα ήταν ο νικητής στο παιχνίδι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, που έγινε στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε με 80-76 στην Λεμεσό.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό καθ’ όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να παραμένουν συνεχώς πολύ κοντά στο σκορ, με τον Απόλλωνα να είναι αυτός που έφυγε στο τέλος με το ροζ φύλλο αγώνος. Με την νίκη αυτή η ομάδα της Λεμεσού ισοφάρισε σε 1-1 στην σειρά της προημιτελικής φάσης και η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί σε τρίτο αγώνα της σειράς ο οποίος θα διεξαχθεί στην έδρα του ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ηρακλής Πιττάκας που σημείωσε 18 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο καλά στο παρκέ, καταφέρνοντας μετά από ένα λεπτό να προηγείται με 6- 2. Έπειτα ο Απόλλωνας πέτυχε εννέα πόντους (πέντε ο Ολισεμέκα, από δύο οι Πιττάκας-Σάμουελς) παίρνοντας προβάδισμα με 11-6, για να απαντήσει έως το 7’ ο ΑΠΟΕΛ με τέσσερις πόντους από τους Χάρπερ-Τζέφερσον, μειώνοντας σε 11-10. Στο 8:30 το σκορ ήταν στο 16-13 για τους γηπεδούχους που στο επόμενο λεπτό σημείωσαν πέντε πόντους (από δύο οι Παντούρης-Τέρμαν, ένα ο Σάμουελς) φέρνοντας το σκορ στο 21-13. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Ιερωνυμίδης με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 21-14.

Οκτώ πόντους πέτυχε μέχρι το 14’ ο ΑΠΟΕΛ (από δύο οι Πηλαβάς, Ιερωνυμίδης, Τζέφερσον και Κεμπ), παίρνοντας προβάδισμα με 22-21. Μέχρι το 15’ οι δύο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 25-25, με τον ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει στο επόμενο λεπτό να είναι μπροστά με τρεις πόντους διαφορά (29-26). Στην συνέχεια είδαμε τον Απόλλωνα να ανεβάζει στροφές, καταφέρνοντας μέχρι το 19’ να προηγείται με 35-33, με τον Χάρπερ λίγο αργότερα να σημειώνει τέσσερις πόντους, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ, με 37-35.

Με τέσσερις πόντους από τους Τέρμαν και Μπλάκμον ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Λούκα Αντωνίου(39-37). Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με το σκορ να είναι στο ισόπαλο 44-44 μέχρι το 22:30, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τζέφερσον με λέι απ και ο Κούνας με μία ελεύθερη βολή έδωσαν προβάδισμα με 47-44 στον ΑΠΟΕΛ. Ο Απόλλων αντέδρασε και σημείωσε πέντε πόντους (τρεις ο Πιττάκας, δύο ο Μπλάκμον), παίρνοντας προβάδισμα με 49-47. Μέχρι το 27’ οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά πέντε πόντων (56-51), με τους Κασκίρη και Μπέικερ λίγο αργότερα να σημειώνουν από δύο πόντους και να μειώνουν σε 56-55. Το τέλος της περιόδου βρήκε τον Απόλλωνα να είναι μπροστά στο σκορ με 61-59.

Με τρίποντο του Βασίλη Κούνα ξεκίνησε την Δ’ περίοδο το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη, παίρνοντας προβάδισμα με 62-61. Έπειτα ακολούθησαν τρεις πόντοι για τον Απόλλωνα (δύο ο Σάμουελς, ένα ο Μπλάκμον) με το σκορ να πηγαίνει στο 64-62, ενώ μέχρι το 34:10 το σκορ πήγε στο 68-65. Στην συνέχεια ακολούθησαν επτά πόντοι για τους «γαλάζιους» (από ένα τρίποντο οι Πιττάκας-Μπλάκμον, ένα πόντο ο Σάμουελς), με την διαφορά να ανεβαίνει στους δέκα (75-65). Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν λίγο αργότερα εννέα σερί πόντους (από τρεις Τζέφερσον, Κεμπ, Χάρπερ) μειώνοντας σε 75-74, ενώ έως το 39:30 το σκορ ήταν στο ισόπαλο 76-76. Έπειτα ο Σάμουελς με δύο ελεύθερες βολές έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα με 78-76, με τον Κεμπ να δοκιμάζει τρίποντο στην τελευταία επίθεση του ΑΠΟΕΛ, αστοχώντας. Ακολούθησαν δύο ακόμα πόντοι για τον Απόλλωνα με τον Φίλερ, όπου διαμόρφωσε το τελικό 80-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 35-37, 61-59, 80-76

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου)

Πιττάκας 18 (2), Ολισεμέκα 8, Μπλάκμον 10 (1), Σάμουελς 13, Παντούρης 11 (1), Φίλερ 5 (1), Τέρμαν 15, Σωφρονίου.