«Χρυσές» οι νεάνιδες της Κύπρου

Την 1η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Κ18 Γ' Κατηγορίας που διεξάγεται στην Μάλτα κέρδισε η Εθνική Κύπρου, μετά την νίκη της επί της οικοδέσποινας Μάλτας, με 71-52, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση των υποχρεώσεων της, αφού ότι και να γίνει στο τελευταίο παιχνίδι, η Κύπρος θα διατηρήσει την πρωτιά που έχει.

. Η ομάδα του Μιχάλη Ματσεντίδη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, και πέτυχε μία δίκαιη νίκη, που την έφερε στην 1η θέση και στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Έλενα Πηλακούτα με 24 πόντους (16 ριμπάουντ, 5 ασσίστ), ενώ αξίζει να σημειωθεί πως όλες οι κύπριες καλαθοσφαιρίστριες είχαν υψηλή απόδοση και βοήθησαν τα μέγιστα για να επιτευχθεί η μεγάλη νίκη.

Με τρίποντο της Παπαϊωάννου μπήκε στο παιχνίδι η Κύπρος, με την Μάλτα να απαντάει με πέντε πόντους μέχρι τα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια η Κύπρος ισοφάρισε με δύο ελεύθερες βολές της Κυπριανού (5-5), με την Μάλτα να απαντάει με νέο δίποντο (7-5) μέχρι το 6'. Στα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά για την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η Κύπρος ήταν σαφώς ανώτερη, και σημείωσε εννέα σερί πόντους (από τρεις οι Παπαϊωάννου-Θεμιστοκλέους, δύο η Ευσταθίου, μία η Πηλακούτα).

Με έξι πόντους (από δύο οι Τέιλορ, Ευσταθίου, Πηλακούτα) μπήκε στο Β' δεκάλεπτο η κυπριακή ομάδα, δημιουργώντας διαφορά 13 πόντων (20-7) μέχρι το 12'.  Στα επόμενα δυόμιση λεπτά η Μάλτα ανέβηκε και μείωσε την διαφορά στους επτά (22-15) με την Κύπρο να αντιδράει και να σημειώνει τέσσερις πόντους στην συνέχεια (από δύο Πηλακούτα, Θεμιστοκλέους) και να κάνει το 26-15. Στο 18' η Μάλτα μείωσε στους τρεις την διαφορά (28-25), ενώ στα ίδια επίπεδα παρέμεινε η διαφορά και ενάμιση λεπτό μετά (30-27), με την Παπαϊωάννου να πετυχαίνει άλλο ένα δίποντο πριν το τέλος του ημιχρόνου (32-27).

Στο Γ' δεκάλεπτο η Κύπρος ξεκίνησε με τρεις πόντους της Πηλακούτα, επαναφέροντας την διαφορά στους οκτώ (35-27). Η ομάδα του Μιχάλη Ματσεντίδη συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και μέχρι το 23:30 το σκορ έφθασε στο 40-31, ενώ δύο λεπτά πιο μετά η διαφορά πήγε στους δέκα (43-33), με την Θεμιστοκλέους λίγο αργότερα να πετυχαίνει δύο ακόμα πόντους και να κάνει το 45-33. Μέχρι το 27:30 η Κύπρος διατηρούσε την διαφορά των δώδεκα πόντων (47-35), με την Μάλτα να καταφέρνει να μειώσει κατά δύο πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 51-41.

Δυνατά μπήκε στην τέταρτη περίοδο η Κύπρος, με την Ευσταθίου να σημειώνει πέντε πόντους και να φέρνει την διαφορά στους δεκαπέντε (56-41). Η ομάδα του Μιχάλη Ματσεντίδη διατήρησε την υπεροχή της, με το σκορ στο 34' να είναι στο 62-49, με τις διεθνείς κύπριες να σημειώνουν στην συνέχεια ακόμα έξι σερί πόντους (από δύο οι Κασάπη, Παπαϊωάννου, Πηλακούτα) και να φέρνουν το σκορ στο 68-49. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Κύπρος πανηγύρισε την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 71-52, κατακτώντας την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών Κ18 Γ' Κατηγορίας!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-7, 32-27, 51-41, 71-52