Διπλό για τον Κεραυνό

Ο Κεραυνός "έσπασε" την έδρα της C2S ΑΕΛ, επικρατώντας με 59-48 στον δεύτερο αγώνα της σειράς της Τελικής Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στις νίκες.

Θυμίζουμε πως στο πρώτο παιχνίδι που είχε διεξαχθεί την προηγούμενη Πέμπτη (6/4) στον Στρόβολο, η ΑΕΛ είχε επικρατήσει με 59-50. Ο τρίτος αγώνας της σειράς θα διεξαχθεί στο "Κώστας Παπαέλληνας" την ερχόμενη Τετάρτη (12/4) στις 20:30 και θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω live streaming από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα είναι η Πρωταθλήτρια ΟΠΑΠ Γυναικών για την φετινή αγωνιστική περίοδο. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Ζώη Αθανασίου με 18 πόντους, ενώ εξαιρετικές ήταν επίσης οι Σοφία Θεολόγου με 13 πόντους και Άντρια Πιτσιλλίδου με 12 πόντους (2 τρίποντα). Από την ΑΕΛ διακρίθηκαν οι Τάνια Ζιβάνοβιτς και Πέτρα Όρλοβιτς με 18 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Με τέσσερις πόντους της Αθανασίου ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός, με την ΑΕΛ να απαντάει μέχρι το 2:40 με ακόμα τέσσερις πόντους (από δύο οι Αγαπίου-Ζιβάνοβιτς) για να γίνει το 4-4. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν από πόντο σε πόντο. Μέχρι το 5' το σκορ οδηγήθηκε στο 8-8, με την Θεολόγου λίγο αργότερα να δίνει ξανά προβάδισμα στον Κεραυνό με 10-8. Έπειτα οι γηπεδούχες πέτυχαν άλλους τέσσερις πόντους (από δύο οι Ζιβάνοβιτς και Όρλοβιτς) παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι, με 12-10. Πριν το φινάλε του δεκαλέπτου η Αθανασίου ισοφάρισε σε 12-12 με δύο ελεύθερες βολές.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Κεραυνός και στην Β' περίοδο, όπου μέχρι το 13:15 πέτυχε επτά διαδοχικούς πόντους (τέσσερις η Αθανασίου, τρεις ο Θεολόγου) και προηγήθηκε με 19-12. Στην συνέχεια η ΑΕΛ απάντησε με τρίποντο της Μενελάου και δίποντο της Ζιβάνοβιτς, μειώνοντας σε 19-17 μέχρι το 14΄. Στο επόμενο δίλεπτο το σκορ οδηγήθηκε στο 22-19 υπέρ του Κεραυνού, ενώ μέχρι το 18' είχαμε τρία τρίποντα. Τα δύο για τον Κεραυνό με τις Ρουσσάκη και Νικοδήμου και το ένα για την ΑΕΛ με την Λάρκου, με το σκορ να φθάνει στο 28-22 για τις "ερυθροκίτρινες".  Η ομάδα του Στροβόλου στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους με την Θεολόγου, ενώ δέχθηκε δύο από την Ζιβάνοβιτς, με το σκορ να οδηγείται στο 32-24.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην τρίτη περίοδο. Από την μία η ΑΕΛ μπήκε αποφασίστηκα στο παρκέ για να ανατρέψει το σκορ, ωστόσο ο Κεραυνός έδειχνε απόλυτα συγκεντρωμένος, διατηρώντας την διαφορά που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν από πόντο σε πόντο με το σκορ να οδηγείται στο 36-28 στο 23:50, ενώ μέχρι το 25' πήγε στο 40-32. Στην συνέχεια η Σαρπ έφερε την διαφορά στους δέκα (42-32) για να απαντήσει η ΑΕΛ με τέσσερις πόντους από τις Ζιβάνοβιτς και Όρλοβιτς (42-36). Πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Νικολάου πέτυχε δύο ακόμα πόντους, δίνοντας ξανά διαφορά 8 πόντων στον Κεραυνό (44-36).

Πολύ καλά ξεκίνησε το Δ' δεκάλεπτο η ΑΕΛ όπου μέχρι το 33' πέτυχε έξι πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, και μείωσε σε 46-42. Η αντίδραση από την πλευρά του Κεραυνού ήταν άμεση, με τις "ερυθροκίτρινες" να πετυχαίνουν οκτώ σερί πόντους (δύο τρίποντα η Πιτσιλλίδου, δύο πόντους η Αθανασίου) φέρνοντας την διαφορά στους δώδεκα πόντους μέχρι το 37:40. Η ΑΕΛ στην συνέχεια πέτυχε άλλους έξι πόντους (από δύο οι Μενελάου, Όρλοβιτς, Παπαδοπούλου) μειώνοντας σε 54-48. Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενες πέτυχαν έξι ακόμα πόντους (τέσσερις η Πιτσιλλίδου, δύο η Σαρπ) και έφυγαν με την νίκη με τελικό σκορ 59-48.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12, 24-32, 36-44, 48-59