Νίκες για Κεραυνό και ΕΝΠ

Εντός έδρας νίκη για τον Κεραυνό που επικράτησε μέσα στο "Κώστας Παπαέλληνας" του ΑΠΟΕΛ με 78-69, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας.

Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να παίρνει στο τέλος την νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 22 πόντους (5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Σάιμον Μιχαήλ με 12 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο πόντους του Αμπουκάρ, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καταφέρνοντας στην συνέχεια να σημειώσει οκτώ σερί πόντους (τέσσερις ο Κασκίρης, από δύο οι Παντούρης-Μόμπλεϊ) φέρνοντας το σκορ στο 8-2 μέχρι το 3:30. Ο Κεραυνός στο επόμενο τρίλεπτο ήταν ανεβασμένος, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 12-11, ενώ στο 7' το σκορ οδηγήθηκε στο 14-14. Στο τελευταίο τρίλεπτο της Α' περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν ξανά καλύτεροι, σημειώνοντας εννέα πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 25-16.

Με τέσσερις πόντους από τους Παρκς και Μπάρκερ ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι, μειώνοντας την διαφορά στους πέντε (25-20). Οι "ερυθροκίτρινοι" συνέχισαν να πιέζουν, μειώνοντας μέχρι το 12:30 κατά ένα ακόμα πόντο την διαφορά (28-24), με το συγκρότημα του Δημήτρη Κουστένη να σημειώνει έξι πόντους στην συνέχεια (τέσσερις ο Μόμπλεϊ, δύο ο Μπάσεϊ) και να φέρνει την διαφορά στους δέκα (34-24). Μέχρι το 19' ο Κεραυνός σημείωσε δέκα πόντους ενώ δέχθηκε τρεις, μειώνοντας έτσι σε 37-34, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 40-36 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησε το Β' ημίχρονο ο Κεραυνός, σημειώνοντας εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, παίρνοντας προβάδισμα με 45-42 το οποίο διατήρησε μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου. Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανεβασμένος και είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν από πόντο σε πόντο μέχρι το 26:30 όπου το σκορ ήταν στο 49-48. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με δύο απανωτά τρίποντα του Μιχαήλ και τρεις πόντους από τον Αμπουκάρ έφεραν την διαφορά στους δέκα (58-48). Οι "γαλαζοκίτρινοι" μείωσαν την διαφορά στους έξι μέχρι το τέλος της περιόδου με το σκορ να είναι στο 61-55.

Ο Αμπουκάρ με δίποντο στα πρώτα στάδια της Δ' περιόδου έφερε το σκορ στο 63-55, για να απαντήσει ο ΑΠΟΕΛ με τρεις πόντους (δύο ο Μπερνατόφσκι, ένα ο Ράιτ) μειώνοντας σε 63-58. Έπειτα η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη σημείωσε επτά σερί πόντους (πέντε ο Παρκς, δύο ο Μπάρκερ) δημιουργώντας διαφορά δώδεκα πόντων στο παιχνίδι (70-58). Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια διατήρησαν το προβάδισμα τους, με την διαφορά να παραμένει στους δώδεκα και στην συνέχεια, όταν το σκορ ήταν στο 75-63 στο 36:15. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 78-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25, 36-40, 61-55, 78-69

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Ρος 13 (1), Ο'Μπράιεν 7, Μπάρκερ 9 (1), Αμπουκάρ 22, Μιχαήλ 12 (3), Παρκς 12, Ανδρέου, Νεοφύτου, Θεοχαρίδης 3 (1).

ΑΠΟΕΛ (Δημήτρης Κουστένης)

Κασκίρης 4, Μόμπλεϊ 22, Μπράουν 5 (1), Μπάσεϊ 21 (4), Παντούρης 6, Μύθιλλος, Μπερνατόφσκι 8 (2), Ράιτ 3

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η νικήτρια κόντρα στον Απόλλωνα με 78-47, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στην Λεμεσό. Ο Απόλλωνας ήταν αρκετά καλός στην πρώτη περίοδο, όπου το παιχνίδιήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές στην συνέχεια και να παίρνουν εύκολα την νίκη. Χωρίς ξένο αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι, ενώ η ΕΝΠ δεν είχε στην διάθεση της τον Χάινς. Κορυφαίος του αγώνα ο Γκέρι Μπλέικς με 18 πόντους (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Λεμεσό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο. Το σκορ στο 5' ήταν στο 6-6, με τον Απόλλωνα στην συνέχεια να σημειώνει πέντε πόντους (τρίποντο ο Γεωργίου, δύο ο Πιττάκας) κάνοντας το 11-6 για να απαντήσει η ΕΝΠ με άλλους πέντε πόντους (τρεις ο Ρέι, δύο ο Μπλέικς) ισοφαρίζοντας σε 11-11. Ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου ο Πόλυς Ηλιάδης με τρίποντο έκανε το 14-11 για τον Απόλλωνα, με τον Γουάσινγκτον να σημειώνει δίποντο λίγο πιο μετά, μειώνοντας σε 14-13.

Δεκατρείς πόντους πέτυχε η ΕΝΠ στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 26-16 υπέρ της. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, μειώνοντας σε 28-22 μέχρι το 15:30. Παρά την πίεση από τους "γαλάζιους" η ΕΝΠ διατήρησε την διαφορά στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όπου ήταν μπροστά με 36-29.

Με εννέα πόντους ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση (τρίποντο ο Ρέι, από δύο οι Τομάς-Μπλέικς-Γουάσινγκτον) φέρνοντας το σκορ στο 45-29 μέχρι το 22:30.  Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι και στην συνέχεια, οδηγώντας το σκορ στο 52-31 μέχρι το 25' ενώ με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου αύξησαν το προβάδισμα τους σε 62-37.

Πιο ισορροπημένα κύλισε το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου. Η Ένωση είχε ρίξει τον ρυθμό της, αφού δημιούργησε διαφορά ασφαλείας στο σκορ, ενώ ο Απόλλωνας προσπαθούσε να μειώσει. Μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου το σκορ οι δύο ομάδες σημείωσαν από έξι πόντους με το σκορ να φθάνει στο 68-43, ενώ με το φινάλε της αναμέτρησης η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου πήρε την νίκη με τελικό σκορ 78-47

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 29-36, 37-62, 47-78