Σημαντική νίκη για την Ένωση

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η νικήτρια του πρώτου χρονικά αγώνα για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, όπου επικράτησε στο Αυγόρου του Απόλλωνα με 70-55.

Αυτή ήταν η 6 νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τους "βυσσινί" που έφτασαν τους 19 βαθμούς, αφήνοντας τον Απόλλωνα στην 5η θέση με 16 βαθμούς. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Απόλλωνας αγωνίστηκε με δύο ξένους. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τζάρβις Ρέι με 16 πόντους (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ) και Γκέρι Μπλέικς με 14 πόντους (1 τρίποντο, 7  ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Από τον Απόλλωνα κορυφαίος ήταν ο Ηρακλής Πιττάκας που σημείωσε 27 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Αν και ο Απόλλωνας ήταν αυτός που προηγήθηκε στο παιχνίδι με λέι απ του Πάπε, η Ένωση ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, σημειώνοντας στην συνέχεια οκτώ σερί πόντους (τέσσερις ο Ρέι, από δύο οι Παπαδόπουλος-Μπλέις) φέρνοντας το σκορ στο 8-2 μέχρι το 5'. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, καταφέρνοντας με το τέλος της περιόδου να είναι μπροστά με 13-8.

Παρόμοιος ήταν ο ρυθμός του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "βυσσινί" να μπαίνουν δυναμικά στο παιχνίδι και στο πρώτο δίλεπτο να σημειώνουν εννέα πόντους, ενώ δέχθηκαν τρεις, με το σκορ να οδηγείται στο 22-11. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να απαντήσει, μειώνοντας στους επτά την διαφορά στο 5', όταν το σκορ ήταν στο 25-18. Στο επόμενο πεντάλεπτο το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου σημείωσε άλλους οκτώ πόντους (τέσσερις ο Χάινς, τρίποντο ο Ζάντης και ένα ο Θωμά) φέρνοντας το σκορ στο 33-18 στο τέλος του ημιχρόνου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην τρίτη περίοδο, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να μειώσει τις διαφορές για να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα, και την Ένωση να διατηρεί το προβάδισμα της. Μετά το πρώτο τρίλεπτο το σκορ ήταν στο 37-22 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 26' η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες παρέμεινε στους δεκαπέντε πόντους (41-26). Με το τέλος της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 49-35.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του Απόλλωνα στην τέταρτη περίοδο, όπου κατάφερε μέχρι το 33' να μειώσει την διαφορά στους έντεκα (55-44). Παρά τις προσπάθειες όμως που κατέβαλαν οι καλαθοσφαιριστές των "γαλάζιων", η Ένωση έδειξε σοβαρότητα και αύξησε εκ νέου την διαφορά στο σκορ στους δεκαέξι (62-46) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 70-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-8, 33-18, 49-35, 70-55