Σπουδαία νίκη για τον Κεραυνό

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, επικρατώντας μέσα στην Λάρνακα της Πετρολίνα ΑΕΚ με 79-63, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Στροβόλου είχε για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα προβάδισμα στο σκορ, καταφέρνοντας να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνος από το "Κίτιον Αθλητικό Κέντρο". Με την νίκη αυτή ο Κεραυνός παραμένει στην 1η θέση, φτάνοντας τους 19 βαθμούς, με την ΑΕΚ να είναι δύο βαθμούς πιο κάτω στην 2η θέση. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Στυλιανού με 16 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του αγώνα, με το σκορ να είναι στο ισόπαλο 5-5 στο 3'. Έπειτα η ΑΕΚ δημιούργησε διαφορά τεσσάρων πόντων μετά από τρίποντο του Πέτροβιτς και δίποντο του Μπρέζετς (ενώ ενδιάμεσα είχαμε μία εύστοχη εύθερη βολή του Μπάρκερ για τον Κεραυνό) με το σκορ να είναι στο 10-6, για να έρθει ξανά ο Μπάρκερ με τρίποντο και να μειώσει σε 10-9. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν στο 13-13, με τον Κεραυνό να σημειώνει τέσσερις πόντους με τον Αμπουκάρ μέχρι το 8'. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-16.

Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Στο 13' ο Κεραυνός κατάφερε να φέρει για πρώτη φορά την διαφορά στους πέντε πόντους, με το σκορ να είναι στο 25-20, ενώ ο Στυλιανού με δίποντο στο επόμενο λεπτό έκανε το 27-20. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 31-23 για τους "ερυθροκίτρινους". Με την λήξη της περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 37-31.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, και μετά από ένα λεπτό μείωσε στους τρεις την διαφορά (39-36) για να απαντήσει ο Κεραυνός με τρίποντο του Μιχαήλ και δίποντο του Αμπουκάρ, κάνοντας το 44-36. Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν στο 49-41, ενώ αμέσως μετά ο Μπρέζετς με κάρφωμα μείωσε σε 49-43.Οι Λαρνακείς μείωσαν στους τέσσερις στο 26:30, όταν το σκορ έφθασε στο 52-48, ωστόσο η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη επανέφερε την διαφορά στους εννέα, μετά από δύο ελεύθερες βολές του Μιχαήλ και τρίποντο του Ο'Μπράιεν (57-48).  Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Κεραυνό να είναι μπροστά με 59-54.

Μετά από δύο λεπτά στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ μείωσε την διαφορά στους τρεις, με το σκορ να είναι στο 61-58. Έπειτα ο Κεραυνός σημείωσε οκτώ σερί πόντους (πέντε ο Στυλιανού ,τέσσερις ο Παρκς, από ένα οι Μπάρκερ-Αμπουκάρ) φέρνοντας την διαφορά στους δεκατέσσερις (72-58) μέχρι το 35' ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 75-61. Ο Κεραυνός σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους μέχρι το φινάλε, ενώ δέχθηκε δύο, με το τελικό σκορ να φθάνει στο 79-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 31-37, 54-59, 63-79