Εξαιρετικό παρά την ήττα από την Μπρίστονο με 75-69 το ΑΠΟΕΛ

Την ήττα από την Πριενού Μπιρστόνο γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στην 2η αγωνιστική της Β' Φάσης του FIBA Europe Cup, με τελικό σκορ 75-69.

Η αναμέτρηση έγινε στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία" το βράδυ της Πέμπτης (22/12). Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε το παιχνίδι και σε αρκετά χρονικά σημεία ήταν μπροστά στο σκορ, όμως στο τέλος "λύγισε", με τους λιθουανούς να φεύγουν με την νίκη.

Αρκετά καλό ξεκίνημα είχαν οι φιλοξενούμενοι που κατάφεραν να προηγηθούν με 9-3 μέχρι το 4', με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει και να μειώνει σε 9-8 με τρεις πόντους από τον Τόλη Κασκίρη και δύο από τον Βασίλη Κούνα, στο επόμενο λεπτό. Οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν βελτιωμένοι στην συνέχεια του αγώνα, σε σχέση με τα πρώτα λεπτά, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα στο 7:30, όταν το σκορ ήταν στο 15-14. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, που τους βρήκε να προηγούνται με

22-20.

Ελαφριά υπεροχή είχε ο ΑΠΟΕΛ στην δεύτερη περίοδο. Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν συγκεντρωμένη, ενώ από την άλλη οι Λιθουανοί έδειχναν ότι ήθελαν να κερδίσουν έδαφος στο παιχνίδι. Το σκορ στο 14' ήταν στο 28-28, για να έρθει ο Μπράουν ένα λεπτό μετά με τρίποντο και να κάνει το 31-26. Η ομάδα του Δημήτρη Κουστένη συνέχισε να έχει καλό ρυθμό στο παιχνίδι, δημιουργώντας διαφορά έξι πόντων (37-31) μέχρι το 17'. Με τη ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 40-35.

Καλό ξεκίνημα έκαναν στο Β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι που μετά από δυόμιση λεπτά μείωσαν την διαφορά στον πόντο (40-39), ενώ ένα λεπτό αργότερα το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο 42-42.Οι λιθουανοί πήραν προβάδισμα στην συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 50-46 υπέρ τους στο 27'. Οι καλαθοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ πάλεψαν, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 54-54 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Με τον ίδιο καλό ρυθμό συνέχισε η Πριενού Μπριστόνο και στην τέταρτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και μέχρι το 33' έφεραν την διαφορά στο σκορ στους εννέα πόντους (63-54). Οι "γαλαζοκίτρινοι" δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν στους τέσσερις την διαφορά μέχρι το 36' όπου το σκορ ήταν στο 65-61, ενώ ένα λεπτό πριν το φινάλε η διαφορά μειώθηκε στους τρεις (70-67). Ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή, και στο τέλος ηττήθηκε με 75-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 40-35, 54-54, 69-75