Ολυμπιακός - ΑΕΛ 1-2, Αλκή - Ερμής 3-4, Ομόνοια - Νέα Σαλαμίνα 5-1

Νικηφόρο πέρασμα για την ΑΕΛ από το Μακάρειο Στάδιο με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 2-1 και έφτασε στους 39 βαθμούς και έμεινε 5η ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στην 12η θέση με 17 βαθμούς.

Τα τέρματα  της ΑΕΛ πέτυχαν ο Μαύρου στο 14ο λεπτό και ο Τεξέιρα στο 37ο λεπτό ενώ ο Ολυμπιακός μείωσε λίγο πριν το τέλος, στο 89ο λεπτό με τον Τόρες.

Σημαντική νίκη και για τον Ερμή που επικράτησε με 4-3 εκτός έδρας της Αλκής και την ξεπέρασε στη βαθμολογία. Ο Ερμής ανέβηκε 8ος με 24 βαθμούς ενώ η Αλκή πέρασε ένατη με 23 βαθμούς.

Ο Φαμπρίτσιο πέτυχε και τα τρία τέρματα της Αλκής φτάνοντας τα 14 στο Πρωτάθλημα Cyta, όμως δεν ήταν αρκετά για να χαρίσουν βαθμολογικό κέρδος στην ομάδα του. Ο Φαμπρίτσιο άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό ενώ μείωσε σε 2-3 και 3-4 στο 88' και στο 90'.

Ο Ερμής ισοφάρισε σε 1-1 στο 53' με απευθείας φάουλ του Μαρτίνιουκ και πήρε προβάδισμα με 1-3 από τέρματα των Εμεγκάρα (66') και Μοντέιρο (75') ενώ ο Αρτάμπε ήταν ο σκόρερ του τέταρτου τέρματος στο 90'.

Στο ΓΣΠ, η Ομόνοια νίκησε με τη Νέα Σαλαμίνα και ανέβηκε στους 38 βαθμούς παραμένοντας στην 6η θέση με ένα βαθμό λιγοτερο από την ΑΕΛ. Στην 11η θέση με 18 βαθμούς παρέμεινε η Νέα Σαλαμίνα.

Ο Ματ Ντάρμπισαϊρ πέτυχε τρία τέρματα φτάνοντας σε χατ τρικ και στα 15 τέρματα στο Πρωτάθλημα Cyta. Ο Άγγλος επιθετικός πέτυχε το 1-0 και το 2-0 στο 3' και στο 17' και το 4-1 στο 59'.

Μεσολάβησαν, η μείωση του σκορ σε 2-1 από τον Κορρέια στο 22' και το 3-1 από το Ράφα Λόπες στο 45'. Στο ίδιο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας Βεσελόφσκι.

Το τελικό 5-1 για την Ομόνοια το πέτυχε ο Κιπιάνι στο 90'.