Πετόσφαιρα Γυναικών: Μπαμ Παφιακός – Μεγάλο διπλό από την ΑΕΛ

Το μεγάλο «μπαμ» στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών έκανε την Τρίτη ο Korantina Homes Παφιακός που μέσα στη Λεμεσό κέρδισε τον Απόλλωνα με 3-1 σετ. Στους άλλους αγώνες της 7ης αγωνιστικής η Robo Markets ΑΕΛ «άλωσε» τη Λάρνακα κερδίζοντας την Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-1 σετ, ενώ η Αναγέννηση Δερύνειας  πέτυχε την πρώτη της νίκη κερδίζοντας το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-2 σετ. Εξάλλου, η πρωτοπόρος Ανόρθωση κέρδισε την Ολυμπιάδα . με 3-0 φθάνοντας στις εφτά νίκες σε εφτά αγώνες.

«Βασίλισσα» στη Λάρνακα η Robo Markets ΑΕΛ
«ΚΙΤΙΟΝ»: Τεχνοοικία ΑΕΚ – Robo Markets ΑΕΛ 1-3 (25-17, 15-25, 23-25, 23-25)
Σπουδαία η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε την Τρίτη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας την Τεχνοοικία ΑΕΚ με 3-1 σετ και με την Τρίτη σερί νίκη της ανέβηκε στα ψηλά. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ γνώρισε τη δεύτερή της ήττα που έφερε απογοήτευση.

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και κέρδισε 25-17 γράφοντας το 1-0 απέναντι στην Robo Markets ΑΕΛ που προσπάθησε, αλλά έμεινε πίσω στο σκορ.

Η Robo Markets ΑΕΛ ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο σετ και δεν άφησε περιθώρια στην Τεχνοοικία ΑΕΚ με συνέπεια η ομάδα του Ιβάνοβιτς να κερδίσει 25-15 και να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινες» ανέτρεψαν τα δεδομένα στο τρίτο σετ αφού μετά από ντέρμπι κέρδισαν με 25-23 και προηγήθηκαν με 2-1 στη Λάρνακα.

Η ομάδα της Λεμεσού δεν σταμάτησε ούτε στο τρίτο σετ και παίζοντας ψυχωμένα κέρδισε 25-23 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

Τεχνοοικία ΑΕΚ(AΛ. ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ):Καρακώστα, Γκόγκιτς, Στρίμερ, Νικ. Στυλιανού, Λοβ, Αιμ. Δημητρίου –Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. –Αλλαγές: Π. Δημητρίου, – Ειρ. Ιωάννου.

Robo Markets ΑΕΛ(Β. ΙΒΑΝΟΒΙΤΣ): Ζελένοβιτς, Πεχλιβάνη, Μάγκντιτς, Πένε, Παύλου, Κωνσταντίνου – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Σπύρου.

Πρώτη νίκη για Δερύνεια
ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-2 (25-21 17-25, 25-20, 21-25, 15-09)
Την πρώτη της νίκη, αλλά με δίποντο πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας που στο ντέρμπι της ελ. Περιοχής Αμμοχώστου κέρδισε το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-2 σετ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας. Η Αναγέννηση ανέβηκε στους 04 βαθμούς και το ΘΟΙ στους 02.

Ωραίος αγώνας παίχθηκε στη Σάλα Δερύνειας στο πρώτο σετ με την Αναγέννηση να βρίσκει τον τρόπο και να κερδίζει 25-21 και να προηγείται 1-0 απέναντι στο πολύ καλό ΘΟΙ Αυγόρου.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο σετ αφού το ΘΟΙ ήταν σε πολύ καλή κατάσταση κερδίζοντας με 25-17 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1. Η Αναγέννηση δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό όπως το πρώτο σετ.

Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση Δερύνειας τα έδωσε όλα κερδίζοντας 25-20 προηγούμενη με 2-1 σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα. Το ΘΟΙ ήταν πολύ καλύτερο στο τέταρτο σετ και κέρδισε 25-21 ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι – μπρέικ με την ομάδα της Δερύνειας να υπερτερεί κερδίζοντας 15-09 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ(Ι. ΚΟΥΜΗ): Λουκά, Σομπόλ, Χατζηθωμά, Σάντζεζ, Γκρίμπαν, Αντωνίου – Λίμπερο: Οικονόμου.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(Λ. ΝΟΒΑΚΟΦ): Παπαδοπούλου, Φορτές,Λέγκρος, Χατζηκωνσταντίνου, Χαραλάμπους, Μιχαήλ. – Αλλαγές: Νικόλα.

Ένα γύρο αήττητη η «Κυρία»
ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 3-0 (25-18, 27-25, 25-13)
«Κυρία» για άλλο ένα αγώνα η Ανόρθωση. Με την ολοκλήρωση του Α Γύρου του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας, η Ανόρθωση παρέμεινε πρώτη και αήττητη αφού κέρδισε για την 7η αγωνιστική την Ολυμπιάδα με 3-0 στο Αθλητικό της Κέντρο. Η ομάδα του Μπόσκοβιτς ήταν ανώτερη με την Ολυμπιάδα να αφυπνίζεται στο δεύτερο σετ, αλλά να χάνει, αλλά να μένει στα ψηλά.

Η Ανόρθωση κυριάρχησε στο πρώτο σετ με την Ολυμπιάδα όμως να παρουσιάζεται με δυο ξένες. Η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε 25-18 και προηγήθηκε με 1-0.

Εντυπωσιακό ήταν το δεύτερο σετ με την Ολυμπιάδα Ν. να ξεδιπλώνεται, αλλά την Ανόρθωση να αντέχει και να κερδίζει στους έξτρα πόντους 27-25 γράφοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ και κέρδισε 25-13 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Βασιλείου, Καετάνο, Ριαλά, Ράντονιτς, Σιακίδου, Σταυρινίδου – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Χαραλάμπους, Κακουρή, Κιγιάκοβα, Χριστοδούλου.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Θ. ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ):Γεωργιάδου, Μποζιάνου,Γκούντγουορθ, Πέτρου, Χαραλάμπους, Χέρβεϊ – Λίμπερο: Kούτα. – Αλλαγές: Xαραλαμπίδου, Προκοπίου, Οικονομίδου.

Το «μπαμ» από τον Korantina Homes Παφιακός
«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 1-3 (20-25, 25-23, 22-25, 20-25)
Το «μπαμ» της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α Κατηγορίας έγινε από τον Korantina Homes Παφιακό ο οποίος μέσα στην «Αρένα» του Απόλλωνα κέρδισε τις Λεμεσιανές με 3-1 σετ και βρίσκεται στο μέσο του πίνακα. Η Χιλιανή Κρις Βόρπαλ έδωσε νέα δυναμική στην παφιακή ομάδα. Ο Απόλλων έχασε και έβαλε δύσκολα στην προσπάθεια τετράδας.

Ο Korantina Homes Παφιακός επιφύλασσε εκπλήξεις στον Απόλλωνα στο πρώτο σετ. Έχοντας στη σύνθεσή του την Χιλιανή Κρις Βόρπαλ κατάφερε να επιβληθεί με 25-20 σε ένα ωραίο σετ και να αγχώσει τις «γαλάζιες» που βρέθηκαν πίσω στο σκορ 0-1.

Ο Απόλλων προσαρμόστηκε με τα νέα δεδομένα στο δεύτερο σετ και παρά το γεγονός ότι ο Κorantina Homes Παφιακός ήταν πολύ καλός εντούτοις οι Λεμεσιανές κέρδισαν με 25-23 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.
Αποφασισμένες ήταν στο τρίτο σετ οι παίκτριες του Korantina Homes Παφιακός και κατάφεραν να κερδίσουν 25-22 ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα με 2-1 σετ. Η Παφιακή ομάδα ήταν ανώτερη στο τέταρτο σετ κερδίζοντας 25-20 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ(Λ. ΓΑΪΤΑΝΑΚΗΣ): Αγκουέρο, Δ. Σιμανόφσκι,Ιωαννίδου, Πέρεζ, Μανίταρου, Καριόκα – Λίμπερο: Ζακχαίου. – Αλλαγές: Ι. Σιμανόφσκι, Κέστα.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):Τολεντίνο, Βόρπαλ, Χριστοδούλου, Χατζηλαμπρή, Τοάζζι, Γιωργάλλα – Λίμπερο: Tσαγγάρη –Αλλαγές: Δημητρίου, Νικολάου.

21:58
Γαλλία: Σύλληψη 16χρονου για προγραμματισμένη επίθεση στο όνομα του Ισλαμικού Χαλιφάτου
21:52
Υποβάλλονται αύριο οι υποψηφιότητες για τους Προέδρους των Επαρχιακών Οργανισμών και για τους Δημάρχους
21:39
Έξι συν μια προτάσεις νόμου για ρύθμιση των πολλαπλών συντάξεων και του ορίου αφυπηρέτησης
20:56
Συζήτησαν και για την Κύπρο Ερντογάν και Σταϊνμάιερ στην Άγκυρα
20:54
Πόλεμος στην Ουκρανία: Ο Ζελένσκι καλωσορίζει το αμερικανικό πακέτο βοήθειας ύψους 61 δισεκ. δολαρίων
20:31
Τον Απρίλιο η Ρωσία θα διπλασιάσει τα έσοδα της από το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο
18:42
Το Ισραήλ λέει πως «προχωράει» με την επίθεση στη Ράφα – Ο στρατός έκανε όλες τις απαραίτητες προετοιμασίες